GFI: Firmy se naučily aktualizovat software od Microsoftu, na ostatní často zapomínají

Podle ankety společnosti GFI české firmy ve většině případů aktualizují MS Windows či MS Office, ale zapomínají na programy třetích stan. Jak vlastně české firmy v praxi „záplatují“? Drží krok s dobou?

GFI: Firmy se naučily aktualizovat software od Microsoftu, na ostatní často zapomínajíV průměru téměř devět z deseti českých firem mívá problémy plynoucí z nedostatečně prováděných softwarových aktualizací. Podle ankety společnosti GFI problémy s řádným procesem aktualizace mívá až 87 % dotázaných českých firem.

Podle dotazování 26,2 % tázaných českých firem mívá kvůli nedostatečně prováděným aktualizacím svého softwarového vybavení pravidelné problémy. Dále 60,7 % firem registruje problémy ojediněle, ale jen 13,1 % firem je nemívá vůbec.

Mezi hlavní důvody, proč firmy neaktualizují, podle ankety patří obava, že po aktualizaci nebude něco fungovat. Tu vyjádřilo 56,9 % respondentů. Zároveň podle 43,1 % respondentů vedení firmy zastává názor, že softwarové aktualizace jsou pro podnik nevýznamné.

Pouhé „záplatování“ Windows již nestačí

Většina firem má prý ošetřeno řádné aktualizování produktů společnosti Microsoft, tedy zejména operačního systému Windows a kancelářské sady Office. GFI ovšem dodává, že většina firem nevěnuje dostatečnou pozornost aktualizacím softwaru třetích stran. Zejména tedy firem Adobe, AppleMozilla či Oracle, na jejich softwarové produkty se útočníci hojně zaměřují.

Zatímco ještě před několika lety směřovalo nejvíce útoků na operační systémy, dnes jsme svědky pokusů, které stále více směřují na aplikace. Proto je také tak vysoké procento podniků, které mívají problémy v důsledku podceňování aktualizací právě u aplikací třetích stran“ uvedl ve zprávě pro média Martin Říha, ředitel pro strategii v lokální pobočce společnosti GFI.

GFI se odvolává na nedávno publikované zprávy National Vulnerability Database, podle nichž se v roce 2012 týkalo 86 % všech hlášených zranitelností aplikací třetích stran, pouze 10 % operačních systémů a 4 % hardwarových zařízení.

Z hlediska počtu hlášených zranitelností jsou na tom nejhůře webové prohlížeče napříč trhem. Tedy nejen Internet Explorer s historicky špatnou bezpečnostní pověstí, ale i mnohem pozitivněji vnímaní konkurenti: Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari od Applu či Opera.

Vedle webových prohlížečů bylo mnoho bezpečnostních chyb evidováno také v softwarových produktech Adobe Flash Player, Adobe Reader, Apple iTunes, Mozilla Thunderbird či Oracle Java. Všechny přitom mají svůj vlastní nezávislý aktualizační mechanismus a v tom je problém.

Většina oslovených firem k aktualizaci používá službu Windows Update resp. Microsoft Update (86,9 %), potažmo Windows Server Update Services (78,7 %). Specializované nástroje schopné centrální aktualizace na sobě nezávislých produktů od různých tvůrců používá méně než pětina respondentů.

Zdroj: GFI, ChannelWorld
Úvodní foto: © freshidea - Fotolia.com

Komentáře