Gartner: Prodej 3D tiskáren se letos zvýší o 49 %

Na konferenci Gartner Symposium v americkém Orlandu odhalili analytici předpověď pro trh 3D tiskáren v letošním roce. Prodeje se podle odhadů výrazně zvýší.

Gartner: Prodej 3D tiskáren se letos zvýší o 49 %V letošním roce se prodej 3D tiskáren s cenou nižší než 100 tisíc dolarů zvýší oproti předchozímu roku o 49 %. Celkově se podle Gartneru prodá 56 507 jednotek. Stoupá poptávka firem i spotřebitelů a Gartner to přisuzuje zejména rapidnímu růstu kvality a výkonu tiskáren.

Trhu se bude dařit i v dalších letech. V roce 2014 se podle odhadů prodá 98 065 jednotek a v roce 2015 se prodej opět téměř zdvojnásobí. „Hype okolo 3D tiskáren překonává technické možnosti, rychlost vývoje spolu se zvýšením zájmem zákazníků nutí poskytovatele softwaru a hardwaru vytvářet snáze použitelné nástroje a využívat materiály, které produkují trvanlivé a vysoce kvalitní výsledky,“ říká  Pete Basiliere z Gartneru.

Hodnota trhu 3D tiskáren letos podle Gartneru dosáhne 412 milionů dolarů, což je o 43 % více jak vloni. Firmy do 3D tisku investují téměř 325 milionů a spotřebitelé okolo 87 milionů. V roce 2014 výdaje porostou o 62 % a trh dosáhne hodnoty 669 milionů dolarů, přičemž firmy investují 536 milionů a spotřebitelé 133 milionů.

Firmy v současné době využívají 3D tisk například pro kusovou výrobu prototypů. S rostoucími schopnostmi zařízení a snižující se cenou materiálů a výroby budou 3D tisk využívat i firmy z oborů jako je architektura, obrana, medicína a design šperků.

Velký vliv budou mít 3D tiskárny podle analytiků na oblast spotřebitelských produktů a výrobní průmysl, střední vliv na vládní, vojenský, energetický a vzdělávací segment, konstrukci, medicínu, telekomunikace, transport a služby. Pouze mírně ovlivní  bankovní a finanční trh, stejně tak trh pojištění.

S rostoucími prodeji  a zvyšující se konkurencí bude podle Gartneru v následujících letech klesat průměrná cena 3D tiskáren. Analytici očekávají, že v roce 2015 bude 50 největších retailerů nabízet 3D tiskárny ve svých kamenných i on-line prodejnách.  

3D tiskárny zařadil Gartner mezi TOP 10 technologických trendů pro příští rok.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: 3Dfactories, Aroja

Komentáře