Gartner: Outsourcingový IT trh vzroste v letošním roce o 5,1 %

Podle nejnovějších odhadů analytické společnosti Gartner se tempo růstu outsourcingu IT pro letošní rok i následující roky sníží.

Gartner: Outsourcingový IT trh vzroste v letošním roce o 5,1 %Oproti původním odhadů v letošním roce outsourcing IT vygeneruje příjmy pouze o 5,1 % vyšší než v loni, tedy 288 miliard dolarů. Přesto stále bude představovat motor růstu celého trhu IT služeb, protože na něj připadá 60 % globálního trhu IT služeb – ten poroste v letošním roce 4,5 %. 

Největší redukce tempa růstu pro rok 2013 se týká outsourcingu mobilních zařízení pro koncové klienty. Tento dílčí trh doslova explodoval v předcházejících dvou letech, ale přes aktuální snížení očekávaného tempa růstu analytici očekávají pro období 2012 až 2017 průměrný roční růst o 14 %. Důvodem se stal trend BYOD, kdy zaměstnanci používají v práci vlastní zařízení, takže outsourcingový potenciál v této oblasti klesá. 

Z pohledu regionů největší snížení odhadů připadlo na region Asia/Pacific a západní Evropu, a to především z důvodu měnového kurzu v důsledku čehož analytici očekávají výsledky velmi podobné těm loňským. Naopak v Severní Americe se do roku 2016 stane hnacím motorem outsourcingu zájem o snižování nákladů. 

Outsourcing IT má stále potenciál ve všech segmentech. Ačkoli ho omezené rozpočty na IT, modely pronájmu, ekonomické podmínky a cíl minimalizovat náklady snižují. Korporátní zákazníci vyhledávají hybridní IT strategie a SMB se uchyluje k infrastruktuře jako službě (IaaS), což je klíčové pro růst datových center. 

Zdroj: Gartner

Úvodní foto: © ElenaR - Fotolia.com

Komentáře