Gartner: Cloudová kancelářská řešení bude do roku 2017 používat třetina pracovníků

Podle analytiků společnosti Gartner se má penetrace cloudových kancelářských řešení do roku 2017 zvýšit z 8 % na 33 %. Co bude hlavním důvodem? Kde analytici očekávají s nasazováním cloudových řešení největší problémy?

Gartner: Cloudová kancelářská řešení bude do roku 2017 používat třetina pracovníkůPodle analýzy společnosti Gartner aktuálně používá cloudová kancelářská řešení zhruba 50 milionů pracovníků, což má představovat osmiprocentní penetraci (při nezapočítání Číny a Indie).

Za cloudová kancelářská řešení v rámci této analýzy Gartner považuje kancelářské aplikace, e-mailové služby a řešení pro spolupráci využívající cloud-computing.

Analytici společnosti Gartner odhadují, že do roku 2017 uživatelů cloudových kancelářských řešení podle vzroste na 700 milionů, což by představovalo penetraci 33% penetraci.

Velkým impulsem pro rozvoj cloudových kancelářských řešení má být nárůst počtu zařízení, která pracovníci používají k práci a přistupují z nich k firemním systémům.

Čím více zařízení, tím lépe pro cloud

Gartner odhaduje, že typický tzv. znalostní pracovník používá již nyní k práci až čtyři zařízení. To prý komplikuje instalaci, údržbu a upgrade aplikací, s čímž lze obecně souhlasit. Analytici ale připomínají, že s počtem zařízení rostou náklady související s licencemi.

Průkopníky ve využívání cloudových kancelářských řešení jsou organizace z oborů jako je vyšší vzdělávání, výroba, retailový obchod či zdravotní. Zatím prý ke cloudu inklinují spíše menší organizace, což může být pro leckoho překvapivé tvrzení.

Největší bariéry podle analytiků Gartneru mají cloudová řešení u zpravodajských služeb a obranných složek kvůli extrémním bezpečnostním nárokům. Regulace pak má být překážkou pro řešení založená na cloud-computingu ve finančnictví a zdravotnictví.

Zdroj: GartnerKomentáře