Fortinet: Malware pro Android se množí a roste jeho nebezpečnost

Společnost Fortinet, dodavatel síťových a bezpečnostních řešení, upozorňuje na nárůst počtu záškodnických aplikací pro Android. Vedle počtu „mobilní havěti“ se prý zvyšuje i její nebezpečnost.

Fortinet: Malware pro Android se množí a roste jeho nebezpečnostChytré mobily a tablety ohrožuje stále více záškodnických aplikací. Krátce po antivirové společnosti Trend Micro se stejným tvrzením přichází také Fortinet, dodavatel síťových a bezpečnostních řešení,

Upozorňuje na nárůst mobilního malwaru v prvním pololetí 2013. Hlavním terčem je prý Android (viz graf na konci textu).

 „Dle naší laboratoře FortiGuard Labs došlo v uplynulém období ke třicetiprocentnímu nárůstu škodlivých kódů pro mobilní zařízení,“ uvedl ve zprávě pro média Vladimír Brož, oblastní manažer společnosti Fortinet.  

Výzkumníci společnosti Fortinet prý aktuálně sledují přes 300 unikátních skupin malwaru pro Android, přičemž Fortinet tvrdí, že mobilní malware prodělal za poslední tři roky značný vývoj.

Dříve prý většinu malwaru pro chytré mobily a tablety představovaly obtěžující varianty červa Cabir či podvodné aplikace pokoušející se bez vědomí uživatele odesílat drahé Premium SMS.

Jenže mobilní zařízení vyspěla a kyberzločinci pochopili jejich potenciál. Domníváme se přitom, že v dohledné době nelze očekávat pokles rizika,“ uvedl ve zprávě pro média analytik Axelle Apvrille z FortiGuard Labs.

Chytré mobily a tablety potřebují zabezpečit

Aktuální vývoj by měli zohlednit i prodejci bezpečnostních řešení. Android se z hlediska reálného ohrožení pozvolna na mobilních situacích dostává do pozice Windows na klasických počítačích.

Díky dobré prodejnosti chytrých mobilů a tabletů s vysokým zastoupením nejvíce ohrožované platformy Android vzniká de facto nová část trhu bezpečnostních řešení.

Drtivá většina tradičních výrobců antivirů své portfolio rozšířila o mobilní bezpečnostní aplikace, takže je z čeho sestavovat nabídku pro zákazníky jak z řad firem, tak z řad koncových spotřebitelů. 

Graf č.1: Poslední vývoj malwaru pro Android

Vývoj malwaru pro Android H1/2013

Zdroj: Fortinet, ChannelWorld
Úvodní foto: Google

Komentáře