Evropská komise zvažuje vyšetření kontraktů Applu s evropskými operátory

Evropská komise se rozhoduje, zda spustí antimonopolní vyštřování kontraktů společnosti Apple s mobilními operátory.

Evropská komise zvažuje vyšetření kontraktů Applu s evropskými operátoryKomisař pro hospodářskou soutěž Joaquin Almunia oznámil, že skupina evropských operátorů vyslovila obavy, avšak formálně vyšetřování nebylo spuštěno.

Nejmenované společnosti uvádějí, že kontrakty se společností Apple pro prodej iPhonů jsou příliš přísné a možná i protikonkurenční, zatím však nevznesli oficiální stížnost. Pokud se komise domnívá, že dochází k protiprávnímu jednání, může spustit vyšetřování bez stěžovatele.

Rozhodnutí o dalším postupu není omezeno žádným časovým limitem. Pokud bude shledáno, že Apple porušil pravidla hospodářské soutěže EU, může mu komise udělit pokutu ve výši až 10 % ročního obratu.

Francisco Jeromimo, ředitel výzkumu v IDC, uvedl, že přísné smlouvy nejsou ničím novým. „Většina operátorů v Evropě má iPhone v nabídce, takže by bylo těžké prokázat protisoutěžní chování. Pro operátory je však podstatně lepší vyvážit sílu s dalšími výrobci, protože nechtějí být na Applu závislí,“ uvedl.

Dodal, že nikdo v podstatě neví, jak jsou jednotlivé kontrakty postavené. Apple je po Samsungu druhým největším hráčem na evropském trhu smartphonů.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: IDG

Komentáře