EU posvětila zdanění tiskáren kvůli autorským právům

Evropský soud rozhodl, že země EU mohou uvalit daň na tisková zařízení za účelem kompenzace neautorizované reprodukce děl držitelů autorských práv.

EU posvětila zdanění tiskáren kvůli autorským právůmEvropský soudní dvůr takto rozhodl poté, co byl požádán Německým soudem o přezkoumání případu společenství autorů a vydavatelů literárních děl VG Wort.

VG Wort požádal autority, aby nakázaly společnostem Canon, Epson, Fujitsu, HP, Kyocera a Xerox, že musejí poskytnout informace o povaze a množství tiskáren, které prodaly od roku 2001. Proč vybrala asociace jmenovitě pouze tyto, není jasné.

Kromě toho VG Wort tvrdí, že by Kyocera, Epson a Xerox měly zaplatit úhradu ve smyslu daně na počítače, tiskárny a plottery prodávané v Německu v letech 2001 až 2007.

Poplatek platí zákazník v ceně tiskárny

Soud rozhodl, že Německo může zavést systém, ve kterém budou vlastníci jakékoliv tiskárny včetně multifunkcí přispívat ke kompenzaci autorů, kteří byli poškozeni reprodukcí jejich chráněných děl. To v podstatě znamená zdanění výrobců tiskáren a navýšení ceny, kterou takto výrobci přenesou na koncového zákazníka.

Zároveň soud omezil částku, která může být na tiskárny uvalena. „Celková částka spravedlivé kompenzace se nesmí výrazně lišit od pevné částky dlužné za reprodukci získanou skrze použití jednoho jediného zařízení,“ uvádí rozhodnutí.

Soud dále uvedl, že i v případě, kdy držitelé práv nepoužijí žádné opatření proti kopírování svých děl – např. EURion Constellation (vzor teček, které po přečtení moderní kopírkou toto zařízení zablokují) – mají nárok na spravedlivou náhradu škody.

V České republice zákazníci připlácí k tiskárnám (podle typu) od desítek po stovky až tisíce korun v závislosti na ceně zařízení. Odměnu pro autory takto ošetřuje vyhláška č. 488/2006 Sb., novelizována v lednu 2009 vyhláškou č. 408/2008 Sb.

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorld
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře