Eset: V květnu počítače nejvíce ohrožoval WIN32/Bundpil

Malware INF/Autorun, který více než rok okupoval vrchol žebříčku nejrozšířenějších celosvětových hrozeb, přenechává místo svému nástupci.V květnu nahradila INF/Autorun hrozba Win32/Bundpil s celosvětovým podílem 3,68 %. Pravidelné statistiky počítačových hrozeb Eset Live Grid využívající data o malwaru od uživatelů tohoto řešení z celého světa ukazují, že za těmito dvěma škodlivými kódy se umístily hrozby HTML/ScrInject a Win32/Sality s globálním podílem 2,69 %, resp. 2,59 %.

V České republice je situace naprosto odlišná. INF/Autorun ani Win32/Bundpil se vůbec nevešly do první desítky. Třetí měsíc po sobě je na vrcholu českého žebříčku hrozba HTML/Fraud s podílem 6,94 %, který láká na výhry v imaginárních soutěžích a následně zneužívá vyplněné osobní údaje pro další využití nebo prodej.

Hrozba Win32/Bundpil se do světové TOP 10 dostala teprve minulý měsíc. Jde o červa šířícího se pomocí přenosných médií. Hrozba obsahuje URL adresy, z nichž se pokouší stahovat další soubory.

INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf, který automaticky spouští aplikace po připojení média do PC.

HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu. Win32/Sality je polymorfní hrozba, která prostřednictvím screenshotů rozesílá informace, stahuje soubory ze vzdálených počítačů a internetu.

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (květen 2013)

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (květen 2013)

Hrozby v České republice podle statistik Eset Live Grid (květen 2013)

Hrozby v České republice podle statistik Eset Live Grid (květen 2013)

Zdroj: EsetKomentáře