Eset: Nejvíce nakažených PC v ČR v březnu ohrožoval malware HTML/Fraud

Z vrcholu pomyslného žebříčku počítačových hrozeb už celý rok shlíží škodlivý kód INF/Autorun. Tentokrát dosáhl celosvětového podílu 3,59 %, a oproti únoru tak zaznamenal mírný nárůst. Jaká je situace v ČR?

Eset: Nejvíce nakažených PC v ČR v březnu ohrožoval malware HTML/FraudPravidelné statistiky počítačových hrozeb Eset Live Grid využívající data o malwaru od uživatelů řešení Eset z celého světa ukazují, že za škodlivým kódem šířícím se prostřednictvím přenosných médií se umístily s minimálními rozestupy hned tři hrozby, Win32/Sality (2,19 %), HTML/ScrInject.B (2,10 %) a Win32/Dorkbot (2,09 %).

V České republice v březnu okupoval první příčku počítačových hrozeb s nebývale vysokým podílem 21,15 % škodlivý kód HTML/Fraud, který láká na výhry v imaginárních soutěžích, většinou o produkty Apple. Uživatel, který poskytne své osobní údaje pro další využití nebo prodej, pak může očekávat pravidelný přísun prémiových SMS zpráv na svůj mobilní telefon.

Hrozby v České republice podle statistik Eset Live Grid (březen 2013)

 Hrozby v České republice podle statistik Eset Live Grid (březen 2013)

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (březen 2013)

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (březen 2013)

Zdroj: Eset


INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf. Win32/Sality je polymorfní hrozba napadající soubory, která sbírá snímky obrazovky, stahuje soubory ze vzdálených počítačů a internetu a vypíná a restartuje počítač.

HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu. Win32/Dorkbot je trojan, který se šíří skrze Skype a odesílá všechna uložená hesla, přijímá a odesílá různé typy souborů, nebo umožní útočníkovi ovládat váš počítač.

Zdroj: Eset
Úvodní foto: © senicphoto - Fotolia.com

Komentáře