Eset: Nejvíce malwaru se v červenci šířilo přes externí média

Celosvětové scéně malwaru i v červenci vládly škodlivé kódy, které se šíří přes odnímatelná média. Jak se liší situace v ČR?

Eset: Nejvíce malwaru se v červenci šířilo přes externí médiaJak ukazují žebříčky statistik počítačových hrozeb Eset Live Grid využívající data o malwaru od uživatelů z celého světa, i nadále mezi hrozbami převažují nákazy z přenosných flash klíčenek, externích disků, CD a DVD.

V českém kyberprostoru se na první místo po měsíční odmlce vrátil škodlivý kód HTML/Fraud s podílem 8,15 %, který láká uživatele na výhry v imaginárních soutěžích o produkty Apple. Stejně jako zbytek světa, i uživatelé v České republice se často setkávají s HTML/Iframe (4,97 %), hrozbou, která přesměrovává na stránky se škodlivým softwarem.

Globálně nejrozšířenější hrozbou je už potřetí v řadě červ Win32/Bundpil s celosvětovým podílem 3,78 %. Následují HTML/ScrInject s podílem 2,30 % a ještě nedávná hrozba číslo jedna INF/Autorun s mírou infekce 2,23 %.

Hrozba Win32/Bundpil se do světové TOP 10 dostala teprve v dubnu a v květnu se jí podařilo obsadit první místo. Jde o červa šířícího se pomocí přenosných médií. Hrozba obsahuje URL adresy, z nichž se pokouší stahovat další soubory. HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu.

Hrozby v ČR podle statistik Eset Live Grid (07/2013)

Hrozby v České republice podle statistik Eset Live Grid (červenec 2013)

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (07/2013)

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (07/2013)

Zdroj: Eset
Úvodní foto: © KarSol - Fotolia.com

Komentáře