Eset: Nejrozšířenější světové hrozby se stále šíří přes flash disky

Světovému žebříčku malwaru nadále dominují hrozby, které se šíří prostřednictvím přenosných médií, jakými jsou např. flash disky, externí disky, CD nebo DVD nosiče. Vyplývá to ze statistik společnosti Eset.První místo ve statistikách počítačových hrozeb Eset Live Grid využívajících data o malwaru od uživatelů z celého světa si druhý měsíc v řadě udržuje škodlivý kód Win32/Bundpil s celosvětovým podílem 3,47 %. Pro své šíření využívá převážně flash paměti, podobně jako v pořadí třetí INF/Autorun (podíl 2,55 % globálně), zneužívající příkaz k automatickému spuštění aplikace. Druhé místo obsadila stálice žebříčku HTML/ScrInject s celosvětovým podílem 2,57 %.

České republiky se tyto hrozby týkají jen omezeně. Mnohem více tuzemské uživatele počítačů trápí trojský kůň Win32/Injector.AIMQ, který se v červnu ujal vedení lokálního pořadí s podílem 6,53 %, a má poměrně velký náskok před dalšími hrozbami, jako jsou HTML/Fraud nebo HTML/Iframe..

V Česku aktuálně nejrozšířenější hrozbou je trojský kůň Win32/Injector.AIMQ, který po infikování počítače odesílá na vzdálené servery hesla a jiná potenciálně zneužitelná data. Ta se jeho autoři sami pokoušejí zneužít nebo je prodávají třetím stranám.

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (červen 2013)

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (červen 2013)

Hrozby v České republice podle statistik Eset Live Grid (červen 2013)

Hrozby v České republice podle statistik Eset Live Grid (červen 2013)

Zdroj: EsetKomentáře