Eset: Evropský žebříček malwaru vede Win32/Qhost

Na první místo v Evropě v žebříčku deseti nejčastějších hrozeb se zařadil malware Win32/Qhost s mírou infekce 3,50 %. Ten zároveň dosáhl ve světě na čtvrtou pozici s podílem 2,13 %.Pravidelné statistiky počítačových hrozeb Eset Live Grid, které využívají data o malware od uživatelů řešení Eset z celého světa, zařadily na první místo v Evropě v žebříčku deseti nejčastějších hrozeb malware Win32/Qhost s mírou infekce 3,50 %. Ten zároveň dosáhl ve světě na čtvrtou pozici s podílem 2,13 %.

Win32/Qhost se sám před načtením systému zkopíruje do složky Windows %system32%. Poté komunikuje přes DNS se svým řídícím a kontrolním serverem. Šíří se přes e-mail a po infiltraci systému umožňuje útočníkovi jej na dálku ovládat.

Nejrozšířenější hrozbou na světě zůstává škodlivý kód INF/Autorun, který v lednu 2013 dosáhl míry infekce 3,27 %. Zároveň obsadil čtvrté místo v evropském seznamu malwaru s podílem 2,60 %. Na druhé místo celosvětově i v Evropě se zařadila hrozba HTML/Iframe.B s podílem 2,77 %, resp. 3,14 %. HTML/ScrInject.B zůstal ve světě na třetí pozici s podílem 2,66 %.

INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf, který obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média k PC a Windows.  

HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu.

HTML/Iframe.B označuje generické detekce škodlivých iframe tagů vložených do HTML stránek, které přesměrovávají prohlížeč na specifickou URL adresu obsahující škodlivý software.

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (leden 2013)

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (leden 2013)

Zdroj: Eset

Hrozby v Evropě podle statistik Eset Live Grid (leden 2013)

Hrozby v Evropě podle statistik Eset Live Grid (leden 2013)

Zdroj: Eset softwareKomentáře