Eset: České uživatele v září nejvíce ohrožovaly trojany

V září ovládly celosvětový žebříček nejrozšířenějšího malwaru opět škodlivé kódy, které se šíří přes odnímatelná média. V ČR je situace jiná, největší hrozbou jsou trojské koně.Jak ukazují statistiky počítačových hrozeb Eset Live Grid využívající data o malwaru od uživatelů z celého světa, lidé se stále musejí obávat nákazy z přenosných flash klíčenek, externích pevných disků nebo CD a DVD.

V Česku však uživatele počítačů ohrožoval v září trojský kůň VBS/CoinMiner (2,87 %), který není schopen se sám šířit bez cizího přičinění. Dokáže však provádět celou řadu akcí v závislosti na požadavcích útočníka, který počítač infikoval. Podobně zde byl rozšířen další trojan VBS/TrojanDownloader.Agent.NID (2,56 %).

Globálně nejrozšířenější hrozbou je po měsíční odmlce opět červ Win32/Bundpil, šířící se pomocí přenosných médií, s celosvětovým podílem 3,69 %. Na druhou pozici se s podílem 2,08 % dostal INF/Autorun zneužívající soubor autorun.inf. S těsným odstupem pak na třetí příčce následuje Win32/Sality s mírou infekce 2,05 %.

Virus Win32/Sality je polymorfní hrozba, která infikuje systémové soubory a registruje se jako systémová služba. Modifikuje soubory EXE a SCR a blokuje služby a procesy související s jejich zabezpečením. Pokouší se stahovat soubory z různých URL adres, a zároveň se dokáže šířit přes přenosná média.

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (září 2013)

 Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (září 2013)

Hrozby v České republice podle statistik Eset Live Grid (září 2013)

Hrozby v České republice podle statistik ESET Live Grid (září 2013)

Zdroj: EsetKomentáře