Český trh ICT v březnu rostl, slovenský klesal

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v březnu 2013 reálně meziměsíčně o 1,4 %. Segment ICT vykázal dvouciferný nárůst. Jak dopadlo celé čtvrtletí a jaká je situace na Slovensku?

Český trh ICT v březnu rostl, slovenský klesalSezónně očištěné tržby v maloobchodě (vč. motoristického segmentu) vzrostly v březnu reálně meziměsíčně o 1,4 %. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní snížily o 0,1 %, bez očištění o 3,3 %, uvádí ČSÚ.

Dařilo se prodeji přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (růst o 26,5 %) a maloobchodu s počítačovým a komunikačním zařízením (růst o 17,7 %).

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 99,5 %. Nejvýrazněji podle ČSÚ klesaly ceny v sortimentu počítačového a komunikačního zařízení.

Český trh v 1. čtvrtletí klesl

Za celé 1. čtvrtletí 2013 se tržby v maloobchodě (vč. motoristického segmentu) snížily reálně meziročně o 2,9 %.

Tržby za ICT služby v prvním čtvrtletí poklesly o 2,7 %. Nejvíce se na snížení tržeb podílelo odvětví telekomunikací (o 4,1 %). Pokles ČSÚ zaznamenal také u vydavatelských činností (o 6,0 %), tvorby programů a vysílání (o 4,8 %) a u tzv. filmového a hudebního průmyslu (o 1,2 %).

Po deseti čtvrtletích nepřetržitého růstu se tržby v oblasti IT snížily o 1,5 %. Informační činnosti, do kterých patří například tiskové agentury, webové portály a webhosting, naopak vzrostly o 1,6 %.

Pokles slovenského trhu v březnu

Na slovenském trhu v březnu meziměsíčně vzrostly tržby ve velkoobchodě o 2,2 %, v maloobchodě naopak klesly o 0,6 %, uvádí Štatistický úrad Slovenekej republiky (ŠÚSR).

V meziročním srovnání se pak tržby ve velkoobchodě posle ŠÚSR snížily o 2 %, a to především ve velkoobchodě se stroji a zařízeními (-7,6 %), v ostatním specializovaném velkoobchodě (-6,1 %) a ve velkoobchodě s ICT technologiemi (-1,8 %). Maloobchodní tržby klesly o 0,8 %.  

Slovenský trh ICT v 1. čtvrtletí klesal

Ve velkoobchodě se tržby zvýšily o 0,2 %, a to ve většině činností kromě zařízení pro ICT (-4,2 %) a v ostatním specializovaném velkoobchodě (3,2 %).

Tržby v maloobchodně se meziročně snížily o 1,3 %. Maloobchodní prodeje ICT vzrostly jen velmi nepatrně.

Zdroj: ČSÚ, SÚSR
Úvodní foto: .shock - Fotolia.com

Komentáře