Ceny tabletů s procesory Intel Bay Trail budou začínat na 199 dolarech

Intel očekává od nové čipové řady „restart“ svého působení na trhu s tablety.

Ceny tabletů s procesory Intel Bay Trail budou začínat na 199 dolarechSpolečnost Intel představila na konferenci Intel Developer Forum novou řadou vícejádrových řešení vedených pod označením Bay Trail. S novou čipovou řadou hodlá konkurovat procesorům ARM zabudovaných do tabletů iPad, Samsung Galaxy nebo Google Nexus.

Nejnovější série Atom Z3000 bude určena pro tablety se sedmi- až desetipalcovými displeji. Podle Chrise Walkera, generálního ředitele Intel Mobile Communications Group pro tablety, přispějí vlastnosti nových čipů k tomu, že umožní až 8 hodin sledování HD videa nebo týdny ve stand-by režimu.

Tablety se dostanou na trh v posledním čtvrtletí tohoto roku. Podle Briana Krzanicha, generálního ředitele Intelu budou ceny začínat na 199 dolarech.

První vlna nových tabletů však startuje na 350 dolarech, vybavena čtyřjádrovým procesorem Atom Z3700 a operačním systémem Windows 8.1. Levnější varianta se systémem Android se očekává až koncem roku. Tablety mají vážit jen 400 gramů při tloušťce 8 mm.

Rychlejší, univerzálnější

Firma uvedla, že na tabletech s Bay Trail budou aplikace dvakrát a grafika třikrát rychlejší než tomu bylo u předchozích čipů řady Atom, zvaných Clover Trail, uvedených v září minulého roku.

Podle Chrise Walkera jsou nové čipy přizpůsobené mobilním zařízením a dokáží porazit ARM ve výkonu CPU při srovnatelné spotřebě.

Intel tvrdí, že během interních benchmarků byl Bay Trail rychlejší a výkonnější než Tegra 4 od Nvidie a Snapdragon 800 od Qualcommu, nejnovější tabletové čipy založené na architektuře ARM. Výsledky grafických testů proti stejné dvojici čipů však společnosti nezveřejnila.

Tablety budou podporovat 8MPx přední a 13MPx zadní kameru a hlasové ovládání. Rozlišení je uváděno až 2560 x 1600 Px s podporou bezdrátového přenosu obrazu do televize. Vylepšený grafický engine, založený na stejné technologii jako procesorová řada Ivy Bridge, má umožnit lepší hraní her.

V řadě se nachází čipy Atom Z3770 (2.4GHz, 4GB paměti), Z3770D (2.4GHz, 2GB), Z3740 (1.8GHz, 4GB) a Z3740D (1.8GHz, 2GB). Dvoujádrová řešení pro Android zahrnují čipy Z3680 (2.0GHz, 1GB) a Z3680D (2.0GHz, 2GB).

Silvermont

Bay Trail je, stejně jako vyvíjený čip Merrifield pro chytré telefony, založen na nové architektuře Silvermont. Ta jako první přináši výrobu 22nm procesem a technologii tri-gate, kde se tranzistory neskládají horizontálně, nýbrž na sebe do 3D struktury.

ARM čipy se dosud vyrábějí 28nm procesem a technologii tri-gate postrádají. Intel na základě toho věří, že se mu podařilo získat náskok před konkurencí, což mu usnadní plánovaný návrat na trh s tablety.

Zdroj: IDG News Service, Intel
Úvodní foto: ARN

Komentáře