Ceny DRAM zřejmě ještě porostou

Analýzy DRAMeXchange předpokládají pokračování růstu cen DRAM čipů vlivem požáru v čínské továrně společnosti SK Hynix.

Ceny DRAM zřejmě ještě porostouCeny DRAM stále rostou a existuje přepodklad, že tento trend bude pokračovat i v náledujících měsících. Růst byl způsoben požárem v čínské továrně společnosti SK Hynix a pokračuje navzdory ujišťování ze strany firmy, že továrna tento měsíc obnoví provoz.

Smluvní ceny DRAM od začátku zaří, kdy došlo k požáru, narostly o 35 %. Analytici DRAMeXchange předpokládají, že růst bude pokračovat i v průběhu října a listopadu vzhledem k "nejasnostem" ohledně obnovení provozu továrny a tomu, jak budou postupně klesat zásoby výrobců.

Zároveň by mohly vzrůst i ceny NAND čipů, na něž se továrna měla více zaměřit.

Potíže zatím nejsou, ale nastat mohou

Společnost Hammer, poskytující skladovací řešení, ústy svého generálního ředitele prohlásila, že dosud v kanálu nezaznamenala prolémy se zásobováním, pouze růst cen. Vydala však doporučeni integrátorům, aby měli ve skladech dostatečné zásoby. Pro samotné resellery se situace zatím nezdá být vážnou.

DRAMeXchange přitom varuje, že část společností nemá vůbec žádné zásoby pamětí pro případy nouze, a že zásoby OEM výrobců se "viditelně" tenčí.

Obnova provozu může trvat i půlroku

Analýzy se shodují, že zářijový požár bude pravděpodobně mít dopad na ceny a zásobování i příští rok.

Podle DRAMeXchange zdroje uvádí, že obnovení provozu může - navzdory prohlášením společnosti SK Hynix - trvat až půl roku. To by znamenalo přímý vliv i na první kvartál roku 2014.

SK Hynix je po Samsungu druhým největším výrobcem DRAM na světě, s 30% podílem na trhu. Továrna, v níž hořelo, vyrábí 15 % celosvětové produkce tohoto typu paměti.

Zdroj: Channelweb.co.uk
Úvodní foto: © carroteater - Fotolia.com

Komentáře