Brzy nastane nedostatek IT odborníků, varují analytici z IDC

Do roku 2016 se podle analytické společnosti IDC firmy na západních trzích mohou potýkat s nedostatkem IT odborníků. Co analytici radí CIO a jaký dopad může mít tento vývoj na IT dodavatele?

Brzy nastane nedostatek IT odborníků, varují analytici z IDCPodle analytické a poradenské společnosti IDC do roku 2016 zasáhne západní trhy nedostatek kvalifikovaných pracovníků v oboru informačních technologií. Společnost IDC to uvedla ve zprávě pro média s tím, že nedostatek IT odborníků se může stát vážnou překážkou dalšího rozvoje a inovací nejen ve firmách.

Technologický rozvoj svou rychlostí překračuje rozvoj pracovních sil a první generace IT odborníků navíc odchází do důchodu,“ uvedl ve zprávě pro média Jan Široký, ředitel společnosti IDC pro středoevropský a východoevropský region.

Podle IDC nyní firmy musí klást důraz nejen na získávání IT odborníků, ale i na jejich udržení. Důležité prý je zajistit také rozvoj znalostí a dovedností firemních IT odborníků a vytvořit systém řízení jejich výkonnosti.

Jak naplánovat potřebu IT zaměstnanců

Vedoucí IT oddělení ve formách (CIO) by podle analytiků společnosti IDC měli při vyhledávání nových IT odborníků nejdříve posoudit současný stav a aktuální potřeby organizace. Dále pak definovat budoucí organizační model a znalosti, které jsou pro firmu nezbytné. Následně by prý CIO měli vytvořit vnitřní strategii IT odborníků a IT manažerů a neopomínat ani externí IT specialisty.

 „Úspěšná implementace inovovaných struktur závisí nejen na schopnosti dané organizace najmout dostatek kvalifikovaných pracovníků, ale i na tom, zda a jak dlouho si je firma dokáže udržet,“ uvedl dále ve zprávě pro média Jan Široký z IDC.

Příležitost pro outsourcingu a cloud-computing?

Pokud se předpověď IDC vyplní a do roku 2016 se skutečně západní trhy budou potýkat s nedostatkem kvalifikovaných a zkušených IT odborníků, tak se otevírá ještě více prostoru pro IT outsourcing.

Růst by měl i zájem o služby na bázi cloud-computingu, které firmám poskytnou potřebné IT řešení s minimálními nebo nulovými personálními nároky z hlediska angažování interních IT specialistů.

Zdroj: IDC, ChannelWorld
Úvodní foto: © auremar - Fotolia.com

Komentáře