Big data v ČR: Převládá opatrnost a nedůvěra

Průzkum společnost EMC ukazuje převládající nedůvěru českých IT pracovníků v technologii big data a s ní spojenou transformací IT.

Big data v ČR: Převládá opatrnost a nedůvěraVýsledky průzkumu společnosti EMC ukazují, že technologie big data dosud není v České republice považována za zásadní.

Pouze 8 % respondentů odpovědělo, že aplikace technologie přinesla jejich společnosti konkurenční výhodu a jen 33 % soudí, že se velká data v budoucnu stanou podmínkou úspěchu v oboru.

V kontrastu s tím však stojí přesvědčení 64 % respondentů, že big data povedou k lepšímu obchodnímu rozhodování.

Čtvrtina respondentů souhlasí s tím, že big data budou zásadní při rozpoznání a obraně proti kybernetickým útokům. Jen 65 % dotázaných je přitom přesvědčeno, že při takovém útoku dokáží obnovit všechna data.

EMC však v oznámení nespecifikovalo, jak big data ve své anketě definovalo. Může tedy jít o softwarovou analýzu velkého množství dat, nebo např. o integrovaný hardwarový a softwarový systém.

Michal Fišer, generální ředitel EMC Czech Republic, tvrdí, že výzkum, navzdory současné nedůvěře, ukazuje na rostoucí přesvědčení firem o výhodách technologie. Implementace big data podle něj přispěje ke zvýšení konkurenceschopnosti českých podniků.

Big data jsou základní součástí transformace IT, procesu, který nyní probíhá v celé řadě českých firem. Množství společností v tomto regionu již zahájilo virtualizaci a využívá cloudové technologie. Některé dokonce již vytvořily plně softwarově definovanou infrastrukturu,“ dodává Michal Fišer.

Výzkum probíhal mezi účastníky konference EMC Forum v Praze. Zúčastnilo se jej 237 pracovníků a ředitelů firem a IT oddělení, technických architektů, datových specialistů a správců úložišť a infrastruktury.

Zdroj: EMC
Úvodní foto: © rukanoga - Fotolia.com

Komentáře