Apple zpřístupní nový iOS 7 od 18. září 2013

Nový iOS 7 bude zdarma dostupný i pro starší mobilní zařízení. Jaká konkrétně bude podporovat? Které z více než 200 novinek stojí za pozornost?

Apple zpřístupní nový iOS 7 od 18. září 2013Společnost Apple oznámila, že iOS 7 bude dostupný od 18. září 2013. Nová verze operačního systému pro chytrou mobilní elektroniku značky Apple nejdříve vyjde v angličtině, francouzštině a němčině. Další jazykové mutace mají následovat později.

Nový iOS 7 bude uvolněn jako bezplatná aktualizace pro následující zařízení:

 • Mobilní telefon iPhone 4 a novější
 • Tablet iPad 2 a novější a iPad Mini
 • Přehrávač iPod Touch (paté generace)

Sedmičkový iOS samozřejmě dostanou do vínku čerstvě představené,chytré mobily iPhone 5S a iPhone 5C.

Apple zároveň potvrdil, že majitelé nových zařízení si budou moci stáhnout sadu kancelářských aplikací iWork zdarma. Lze to vnímat jako reakci na přítomnost Microsoft Office ve Windows Phone či Windows RT.

Apple slibuje dvě stovky nových funkcí

Apple sice slibuje dvě stovky nových funkcí, ale jako již tradičně těch skutečně zaznamenáníhodných změn je podstatně méně. Například:

 • Nový design uživatelského rozhraní zasahuje i do jednotlivých systémových aplikací (vč. adresáře a kalendáře), které mění k nepoznání.
 • Funkce Air Drop umožňuje bezdrátové sdílení fotografií a videí mezi různými zařízeními s iOS 7 a jejich uživateli v téže Wi-Fi síti.
 • Control Center soustředí klíčové ovládací prvky na jedno místo (např. zapínání a vypínání Wi-Fi nebo nastavení jasu displeje): Lze jej kdykoliv vyvolat dotykovým gestem (rychlým tažením od spodního okraje displeje).
 • Notifikace se nově objevují také na zamykací obrazovce.
 • Webový prohlížeč Safari přináší nový režim běhu přes celý displej, slibuje též vyšší výkon a rovněž se jej dotkne celkový redesign systému.
 • Siri vedle nových ženských hlasů poprvé disponuje i mužskými hlasy.
 • Komunikační služba FaceTime je rozšířena o FaceTime Audio pro čistě hlasovou komunikaci jako při běžném telefonování. Dohání tak konkurenční Skype, který je k dispozici rovněž pro iOS.
 • Nová funkce Activation Lock má ochránit zařízení v případě ztráty či odcizení. Bez zadání hesla podle Applu mají být zařízení s iOS 7 nedobytná. Jakékoliv další anti-theft funkce ovšem stále chybí.
 • Uživatelé iOS 7 budou moci prohledávat sociální síť Twitter či webovou encyklopedii Wikipedia bez nutnosti instalovat aplikaci.
 • Aplikace stažené z AppStore bude iOS 7 aktualizovat automaticky.
 • Aktualizovaná aplikace Photos nově umožňí třídit fotky a videa jako „kolekce“ a  „momenty“ podle místa a času pořízení.
 • Novinky přináší i aplikace Camera v podobě aplikování fotografických efektů v reálném čase a jednodušším přepínáním mezi pořizováním videí, fotografií a panoramatických fotografií.

Obecně nejzajímavější novinkou je integrovaná hudební služba iTunes Radio ovladatelná přes Siri, ovšem tato služba nebude dostupná pro české uživatele, nýbrž výhradně pro ty americké.

To je velká škoda, protože uživatelům nabízí neomezený poslech streamované hudby zdarma. Nové iTunes Radio je považováno za reakci na Xbox Music v systému Windows Phone

Oživí nový iOS 7 dosavadní iPhone či iPad?

Nový iOS 7 je uvolňován s cílem „občerstvit“ současná mobilní zařízení značky Apple. Na jejich přinejmenším tzv. morální zastarávání upozorňují analytici v souvislosti se zmenšujícím se podílem Applu na objemu prodávaných chytrých mobilů a tabletů.

iOS 7 je kompletně přepracovaný s novým uživatelským rozhraním a více než 200 novými funkcemi, takže je to jako dostat zbrusu nové zařízení,“ uvedl k updatu ve zprávě pro média Craig Federighi, viceprezident společnosti Apple pro softwarové inženýrství.  

Objektivně vzato ale Apple z velké části pouze dohání konkurenci, kdy vstřebává atraktivní fragmenty z konkurenčních platforem Android a Windows Phone, řeší nedostatky předchozích verzí a přebírá některé funkce z úspěšných aplikací a zařízení.

Navíc zdaleka ne všechny nové funkce, které iOS 7 přináší, budou dostupné pro starší zařízení.

Veškeré novinky se objeví jen v zařízeních, která má ve svém produktovém portfoliu jako nejnovější či jedny z nejnovějších. Konkrétně iPhone 5, iPad Mini a klasický iPad páté generace či iPod Touch rovněž páté generace.

Zdroj: Apple, ChannelWorld
Úvodní foto: Apple

Komentáře