Apple dalšími akvizicemi posiluje v oblasti map a navigace

Apple pokračuje ve skupování menších firem pro vývoj vlastních map a navigace pro systém iOS používaný v zařízeních iPhone a iPad. Co si Apple „pořídil“ tentokrát?

Apple dalšími akvizicemi posiluje v oblasti map a navigaceApple za nezveřejněné částky přebírá dvě další společnosti pro vylepšení svých mapových služeb integrovaných do systému iOS. Akvírovanými společnostmi jsou tentokrát americká HopStop a kanadská Locationary.

Společnost HopStop stojí za stejnojmennou aplikací pro iOS a Android, která slouží k hledání dopravního spojení a plánování cesty prostřednictvím nejrůznějších prostředků městské hromadné dopravy a příměstské hromadné dopravy v několika stovkách převážně amerických měst. Umí též nalézt vhodnou trasu pro cestu pěšky nebo na kole, odhadnout dobu cestování či cenu za taxi.

Druhá z přebíraných společností, Locationary, disponuje vlastní databázi s 175 miliony profilů různých podniků a provozoven jako jsou třeba restaurace. Databáze je upravována na základě komunitních podnětů. Společnost Locationary nenabízí služby přímo koncovým uživatelům, ale dosud poskytovala přístup do své databáze pro aplikace a služby třetích stran.

Apple má s mapami co napravovat

Apple se zjevně snaží prodlužováním seznamu akvizic v oblasti map a mobilní navigací vyrovnat společnosti Google, potažmo jejímu systému Android.

Dříve pro iOS dodával mapy právě Google, nicméně Apple nechtěl nadále odebírat mapy od hlavního softwarového rivala na mobilním poli, takže nyní uživatelům iOS nabízí vlastní mapy.

Premiéra se ovšem loni v září změnila ve velkou ostudu. Tehdy uvedený iPhone 5 přinášel velmi nepřesné a nekvalitní mapy s řadou faktických chyb. Tim Cook, výkonný ředitel Applu, se po několikadenní kritice zákazníků a médií veřejně omluvil za úroveň nových map.

Zároveň uživatelům doporučil používat webové mapy od Googlu, se kterým přitom Apple dříve odmítl dále spolupracovat. To jen potvrzuje, jak velkým fiaskem skončil první pokus Applu o vlastní mapy. Apple se totiž obvykle snaží problémy svých produktů bagatelizovat.

Mapy a navigace jsou v mobilech stále důležitější

Mapy a navigace v souboji mobilních platforem a zařízení hrají stále větší roli. Google pro svůj open source Android dodává mapy coby různé samostatné aplikace.Windows Phone nyní využívají mapy Here, za nimiž stojí Nokia. Jejich využití si licencovala také Mozilla pro nový open source systém Firefox OS.

Mapy se mění se v klíčový konkurenční aspekt. Dokládá to i skutečnost, že Google krátce na přelomu let 2012 a 2013 bez technického opodstatnění blokoval přístup ke svým webovým mapám z chytrých mobilů s Windows Phone od Microsoftu.

Po kritice médií a veřejné diskusi o možném zneužívání významné tržní síly od této praktiky upustil. Vývoj mapové aplikace pro Windows Phone však nemá v plánu. Oficiálně prý proto, že platforma má málo uživatelů.

Zdroj: Bloomberg, All Things Digital, ChannelWorld
Úvodní foto: Apple

Komentáře