AMD hlásí ve 3. čtvrtletí zisk díky tržbám v non-PC segmentech

Společnost AMD ukončila třetí čtvrtletí roku 2013 v zisku 48 milionů dolarů díky orientaci na segmenty mimo PC.

AMD hlásí ve 3. čtvrtletí zisk díky tržbám v non-PC segmentechPo Intelu oznámila své hospodářské výsledky za třetí kvartál i jeho konkurence, společnost AMD. Třetí čtvrletí zakončila se ziskem 48 milionů dolarů při tržbách 1,46 miliard. Meziročně jde o výrazné zlepšení; loni firma za stejné období vykázala ztrátu 157 milionů dolarů.

Pomohly konzole a vestavěné systémy

Za růst tržeb může AMD poděkovat zejména nové divizi, která vyrábí čipy pro herní konzole, vestavěné systémy a jiné segmenty mimo PC, mimo jiné i pro konzole Xbox One a PlayStation 4, které se objeví na trhu do konce tohoto roku.

Tržby pro tuto divizi vzrostly o 26 % oproti předchozímu čtvrtletí a podle Roryho Reada, CEO společnosti, budou v následujících letech „tvořit 50 % tržeb z rychle rostoucích trhů.“

Dalším rostoucím odvětvím byly grafické čipy. Naopak v segmentu PC se AMD nedaří a divize Computing Solutions zaznamenala 15% meziroční pokles tržeb. Ty však při 790 milionech dolarů pořád drží nadpoloviční podíl na celkových příjmech společnosti, a AMD rozhodně neopouští bojiště. Letos například uvedla nové čipy Kabini, jimž se podle analytiků nedaří špatně.

Vše podle plánu

Hospodářský výsledek odpovídá plánu společnosti, která se ziskem ve třetím čtvrtletí dopředu počítala. Podle Roryho Reada se AMD „úspěšně drží strategického plánu transformace vytyčeného před rokem.“

AMD pod Readem prochází několikaletou restrukturalizací. V říjnu minulého roku firma propustila 15 % zaměstnanců, osekala náklady a uzavřela nové dohody s výrobci.

Nyní očekává roustoucí tržby z výroby zakázkových čipů nebo například ze serverových čipů založených na nové architektuře ARM, které bude začne dodávat začátkem příštího roku.

Naopak v segmentu tabletů má firma jen minimální podíl a v segmentu chytrých telefonů žádný.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Felix Jork - Fotolia.com

Komentáře