Air Telecom v GSM síti s nejlevnějším neomezeným tarifem

Air Telecom se stává virtuálním operátorem v GSM síti. Představil tarif Air Unlimited s neomezeným voláním v rámci ČR za 640 Kč vč. DPH. Co bude se službami v jeho vlastní CDMA síti, které nabízí pod značkou U:fon?

Air Telecom v GSM síti s nejlevnějším neomezeným tarifemAir Telecom oznámil rozšíření svého působení na českém telekomunikačním trhu. Dosud vystupoval jako nový provozovatel operátora U:fon s vlastní CDMA sítí, když loni v rámci konkurzního řízení koupil do té doby provozující společnost MobilKom.

Nyní Air Telecom jako virtuální operátor začíná nabízet služby v GSM síti. Představil tarif Air Unlimited pro neomezené volání do všech sítí v České republice za 740 Kč s DPH měsíčně bez závazku nebo za 640 Kč měsíčně vč. DPH se smlouvou na dva roky.

V ceně však není neomezené zasílání SMS do všech sítí. Jedna odchozí textová zpráva vyjde na 1,01 Kč s DPH, přičemž zákazníci si ale mohou za 40 Kč s DPH měsíčně přikoupit balíček pro neomezené zasílání SMS. 

 „Naší filozofií je, že zákazníci, kteří chtějí neomezené volání, SMS zprávy z různých důvodů takřka nevyužijí. Proto jsme neomezený tarif pro tuto skupinu klientů udělali rovnou levnější. Naopak jsme vsadili na fenomén dnešní doby – internet v mobilu, proto má náš tarif již v základu 1 GB dat,“ uvedl ve zprávě pro média Roman Fůra ze společnosti Air Telecom.

V čí GSM síti Air Telecom působí jako virtuální operátor?

Air Telecom svým novým tarifem navazuje na bleskovou cenovou válku s neomezenými tarify, kterou dosavadní tři velcí klasičtí mobilní operátoři rozpoutali v minulém týdnu. Je dost možné, že právě jeho připravovaný vstup do GSM sítě byl důvodem radikálních změn v cenové politice dosavadních operátorů.

Pokud by tomu tak bylo, pak Air Telecom pravděpodobně působí v síti operátora O2 resp. společnosti Telefónica, která cenovou válku minulý týden spustila. Další dva operátoři své neomezené tarify nabídli až v návaznosti při zjevné improvizaci.

Air Telecom však nechce prozradit, se kterým z trojice velkých operátorů se dohodl na působení v jeho GSM síti  Prý mu to nedovoluje obchodní dohoda. Omezil se pouze na konstatování, že jde o jednoho z největších mobilních operátorů v České republice, což je nicneříkající sdělení vzhledem k rozložení sil na trhu.

Air Telecom vs. U:fon, GSM vs. CDMA

Zákazníci mohou mít právem menší zmatek ohledně značek (Air Telecom vs. U:fon) a technologií (GSM vs. CDMA). Jak to tedy je?

U:fon zůstává značkou, pod kterou bude Air Telecom i nadále poskytovat služby ve vlastní CDMA sítí, kterou loni koupil společně s firmou MobilKom. Ta nabízela služby pod značkou U:fon jako čtvrtý mobilní operátor v zemi příchozí již v roce 2007.

Air Telecom chce pod značkou U:fon ve své vlastní CDMA síti nadále nabízet zejména mobilní internetové připojení a bezdrátové alternativy za pevné linky. Rovněž pod značkou U:fon bude prý nadále poskytovat služby vysílaček.

Pod značkou Air Telecom pak hodlá nabízet služby v GSM síti jako operátor virtuální. Brání se však nálepce „pouhého virtuálního operátora“. Prezentuje se jako čtvrtý mobilní operátor v návaznosti na značku U:fon s vlastní CDMA sítí fungující od roku 2007.

Role virtuálního operátora v GSM síti je prý jen jedním z modelů, jakým hodlá nyní poskytovat některé své služby.

Air Telecom uvádí, že připravuje nové GSM tarify pro živnostníky a firmy. Svým současným zákazníkům, kterým dodává služby pod značkou U:fon, nabízí možnost přechodu z CDMA sítě do GSM sítě a na nový neomezený tarif.

Předplacené služby však v GSM síti neplánuje. Chystá však nový hlasový tarif pro CDMA síť pod značkou U:fon. Tuto značku ponese i jeho zákaznický klub, kde prý zákazníci budou moci čerpat různé zatím blíže nespecifikované výhody.

Dále údajně Air Telecom zkoumá možnosti kombinace služeb v GSM a CDMA síti. Uvažuje o duálních mobilech podporujících obě technologie. Blíže realitě jsou ale zřejmě duální mobilní modemy, které před časem zákazníkům nabízel Vodafone právě ve spolupráci se společností MobilKom, která dříve stála za značkou U:fon.

Zdroj: Air Telecom, ChannelWorld
Úvodní foto: Air Telecom

Komentáře