Oracle: Velká data se stěhují zpět do in-house datových center

Podle průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Oracle, mnohé firmy v regionu EMEA stahují svá data z externích datových center do vlastních (in-house) datových center. Co je důvodem?

Oracle: Velká data se stěhují zpět do in-house datových centerVelká data (big data) řady firem z regionu EMEA, kam spadá i Česká republika a Slovensko, se vrací do in-house datových center.

Tvrdí to alespoň společnost Oracle na základě  v pořadí již třetího průzkumu na toto téma, který si nechala zpracovat v lednu 2013 od analytické agentury Quocirca.

Oracle uvádí, že průzkumu realizovaného v lednu 2012 firmy využívaly spíše služeb datových center třetích stran. Podle  aktuálních zjištění ale nyní svá data mnohé z nich stěhují do in-house datových center.

Oracle za tímto jevem vidí zvyšující se hodnotu tzv. velkých dat pro firmy a jejich větší zaměření na oblast big data práci s nimi.

V posledním průzkumu 66 % respondentů z řad firem v regionu EMEA uvedlo, že využívá pouze svá vlastní datová centra. Při posledním průzkumu z ledna 2012 šlo však pouze o 45 % respondentů.

Čtvrtina firem bude potřebovat nové datové centrum

Meziročně se zvýšil podíl firem s jediným interním datovým centrem z 26 % na 41 %. Zvýšil se také podíl respondentů, kteří uvedli, že používají spíše služeb in-house datových center. Konkrétně z 19 % v lednu 2012 na 25 % v lednu 2013.

Naopak z 56 % na 34% meziročně klesl podíl firem, které uvádějí, že využívají jak interní datové centrum, tak i externí podporu.

Dobrou zprávou pro dodavatele může být skutečnost, že 26 % respondentů uvádí, že během následujících 12 měsíců bude potřebovat vlastní nové datové centrum. Loni zastávalo tento názor 22 % respondentů. Oracle z toho vyvozuje, že firmy nepředpokládají konec aktuálního datového boomu.

Zdroj: Oracle
Úvodní foto: © petrafler - Fotolia.com

Komentáře