Oracle kupuje Sun

Po neúspěšných námluvách Sun Microsystems se společností IBM se objevil nový zájemce. Je jím Oracle, který včera dosáhl definitivní dohody se zástupci Sunu. Jaké technologie softwarový výrobce získává a jaké jsou další plány?Zaměstanci Sunu mají důvod k radosti, po dlouhodobých problémech získává společnost silného partneraSpolečnost Oracle by měla za akcie Sunu zaplatit celkově 7,4 miliardy dolaru, což odpovídá ceně 9,5 dolaru za akcii (IBM nabízelo částku mezi 9 a 10 dolary za akcii). Obě firmy již dospěly k závěrečnému rozhodnutí a byla podepsána společná dohoda. Nyní se čeká na schválení regulačními úřady a předpokládané dokončení akvizice by mělo proběhnout již během letošního léta.

„Oracle a Sun jsou pionýři IT průmyslu a blízcí partneři po více než 20 let. Tato kombinace je přirozeným vývojem našich vztahů a bude klíčovou událostí v oboru," prohlásil Scott McNealy, předseda představenstva a bývalý CEO Sun Microsystems.

Po akcivizi PeopleSoftu v roce 2005 za 10,3 miliardy a po loňském převzetí společnosti BEA Systems za 8,5 miliady dolarů půjde o třetí největší akvizici v historii Oraclu. Paradoxem je, že Sun v té samé době, kdy Oracle přebíral BEA Systems před rokem kupoval za 1 miliardu MySQL, přičemž šlo o jeho poslední velkou akvizici. Nyní tedy MySQL také připadne Oraclu.

Oracle ovšem získá i další klíčové technologie. Jde o Javu a open source systém Solaris. Podle Larryho Elissona, CEO Oraclu, bude tato dohoda znamenat výraznou změnu na IT trhu, neboť softwarový výrobce bude moci nabídnout kompletní databázovou infrastrukturu od serverů a operačního systému až po konkrétní databázový produkt.

Oracle v tiskové zprávě dokonce oznámil, že Java je „nejdůležitější software, který kdy získal". Lze proto předpokládat, že se bude snažit o posílení její pozice na trhu a další rozvoj. Operační systém Solaris je zase hlavní platformou pro databáze Oracle, což je zároveň největší byznys tohoto výrobce.

Oznámení akvizice je pro mnohé komentátory překvapením, neboť jako možné kandidáty na převzetí Sunu spíše odhadovaly firmy Cisco, Fujistu Siemens nebo Hewlett-Packard. Nicméně krok Oraclu hodnotí jako logický.

Tato zpráva je příznivá nejen pro akcionáře Sunu, ale také pro operační systém Solaris, nad nímž se v souvislosti s převzetím IBM stahovaly mraky. Např. Paul Otellini, CEO Intelu, vyjádřil své obavy nad osudem Solarisu, do něhož jeho společnost mnoho investovala. Nyní se naopak otevírá cesta k jeho dalšímu rozvoji. Co se týká IBM, pro ní tento krok podle analytiků příliš příznivý není, neboť Oracle patří mezi jeho hlavní konkurenty a touto akvizicí pravděpodobně posílí svoji pozici na trhu.Komentáře