Jak zasáhla recese IT giganty?

Zpomalení růstu, poklesy zisků, pády akcií. To vše provází zveřejněné obchodní výsledky velkých výrobců IT a spotřební elektroniky za poslední čtvrtletí. Podívejte se na výsledky desítky top výrobců a opatření, která plánují.Koho postaví restrukturalizace na nohy a kdo bude pokračovat v pádu?V posledním týdnu přišlo hned několik oznámení obchodních výsledků výrobců za poslední čtvrtletí roku 2008. Firmy zároveň vyhlásily opatření, které mají zabránit dalším propadům zisku.

Sony - Již v prosinci oznámil výrobce svůj plán na úsporu 1 miliardy dolarů během dalších patnácti měsíců. Pozdrženy budou výdaje na stavby nových továren a redukována výroba polovodičových čipů i plochých televizorů. Dále dojde k propuštění 8 % zaměstnanců, což v případě Sony znamená 16 tisíc lidí. Finanční rok pro Sony končí v březnu. Do té doby Sony odhaduje ztrátu 2,9 miliardy dolarů. Dříve přitom předpokládala zisk přes 2 miliardy dolarů. Podnik tak možná čeká ještě výraznější restrukturalizace, než se původně očekávalo.

IBM - Společnost tento týden oznámila propouštění 3 tisíc zaměstnanců. Někteří z nich by mohli najít nové pozice uvnitř IBM. V poslední čtvrtině roku vykázala IBM nárůst zisku o 12 %. Obrat za celý loňský rok ovšem poklesl o 6 %.

Sun Microsystems - Sun reportoval pokles obratu v posledním čtvrtletí roku o 11 %. Plány na propuštění zaměstnanců však ohlásil již v listopadu. Odchody se týkají 18 % zaměstnanců, půjde tak celkově o 5-6 tisíc lidí. Sun prý tímto krokem ušetří 700-800 milionů dolarů ročně.

Microsoft - Podrobné výsledky společnosti jsme zveřejnili ve včerejší zprávě, včetně komentáře Steva Ballmera. Zisk Microsoftu klesl o 11 % ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2007, a z Redmondu proto přišla okamžitá reakce. Minulý čtvrtek dostalo výpověď 1 800 lidí a během 18 měsíců propustí softwarový výrobce dalších 3 200 pracovníků.

Intel - Výrobce rozhodl o uzavření montážní a testovací linky v Malajsii a na Filipínách, zároveň zastaví produkci ve dvou továrnách v Oregonu a v Kalifornii. Opatření by mělo zasáhnout 5-6 tisíc zaměstnanců. Intel se je ale snaží převést na jiné pozice. Zisk největšího producenta polovodičů se ve čtvrtém čtvrtletí propadl o 90 %, obrat o 23 %.

AMD - Příjmy společnosti se v posledním čtvrtletí propadly o 33 % na 1,16 miliardy dolarů. Celková ztráta, na které se stále podílí akvizice ATI, klesla na 1,42 miliardy. K ohlášeným 2 100 zaměstnancům, jejichž propuštění bylo naplánováno na konci roku, přibylo minulé pondělí dalších 1 100.

Ericsson - Švédský výrobce hodlá v druhém pololetí příštího roku ušetřit 1,2 miliardy amerických dolarů. Propouští proto 5 tisíc zaměstnanců, zejména konzultanty a další dočasný personál. Opatření přišla i přes to, že obrat v posledním čtvrtletí vzrostl o 23 % a celkový obrat za rok 2008 je o 11 % vyšší než v roce 2007. Meziroční čistý zisk společnosti totiž klesl zhruba o třetinu.

Samsung - Čistý příjem společnosti se v posledním kvartálu propadl o 26 %. Stejného výsledku dosáhl výrobce i z celoročního pohledu. Obrat za rok 2008 přitom vzrostl o 15 %. Samsung doplatil na klesající ceny paměťových modulů a LCD panelů. Výrobce se rozhodl nevydávat odhady výsledků pro tento rok, další opatření patrně teprve přijdou.

Nokia - Výrobce mobilů rovněž čelí poklesu zájmu o nové produkty. Ve čtvrtém čtvrtletí klesly příjmy Nokie o 19 % na 17,9 miliardy dolarů. Čistý zisk byl 576 milionů dolarů, zatímco o rok dříve dosáhla ve stejném období zisku 1,8 miliardy dolarů. Podobně jako ostatní, chce výrobce telefonů snížit náklady do roku 2010 o 700 milionů dolarů. Opatření budou zahrnovat i propuštění blíže nespecifikovaného počtu zaměstnanců.

VMware - A na závěr také jednu pozitivnější zprávu. Výrobce vizualizačního software zvýšil v posledním čtvrtletí obrat o 25 % na 515 milionů dolarů. Čistý zisk byl 142 milionů, oproti stejnému období v loňském roce. Ani VMware si ovšem netroufl publikovat odhady svého růstu v tomto roce.

Doufejme, že restrukturalizační kroky výrobců povedou k jejich prosperitě a dopady na podporu prodejního kanálu budou minimální.  

 

 Komentáře