Intel ohlásil výsledky za první čtvrtletí

Obrat Intelu dosáhl 7,1 miliardy dolarů, provozní zisk 670 milionů dolarů, čistý zisk 647 milionů dolarů a výnos na akcii (EPS) činí 11 centů. Blýská se na lepší časy?Obrat Intelu by měly v dalším čtvrtletí zvyšovat mimo jiné prodeje nové řady serverových porcesorů XeonIntel byl v minulém roce a zejména jeho závěru postižen poklesem poptávky, podobně jako řada dalších ICT firem na trhu. Největší výrobce procesorů ohlásil za čtvrté čtvrtletí 2008 meziroční pokles obratu o 23 % na 8,2 miliardy dolarů. Nyní jsou venku také čísla za první čtvrtletí a zástupci firmy očekávají pozitivní vývoj pro další období.

„Domníváme se, že pokles prodeje počítačů v prvním čtvrtletí skončil a obor se vrací ke svému obvyklému sezonnímu cyklu," uvedl v oficiálním oznámení výsledků Paul Otellini, prezident a CEO společnosti Intel. „Intel se správně přizpůsobil aktuálnímu ekonomickému klimatu a těží ze svého disciplinovaného postupu a flexibility. Nabízíme portfolio produktů, které vyhovuje potřebám měnícího se trhu a má rozsah od cenově dostupných komponent až po výkonné čipy s nízkou spotřebou energie."


Hospodářské výsledky Intelu v prvním čtvrtletí 2009 (v USD)

                                                                      

1Q 2009

Změna od 1Q 2008

Změna od 4Q 2008

Obrat

7,1 mld.

-26 %

-13 %

Provozní zisk

670 mil.

-68 %

-56 %

Čistý zisk

647 mil.

-55 %

+176 %

Výnos na akcii

11 centů

-56 %

+175 %

Do výsledků za 4. čtvrtletí 2008 je započtena čistá ztráta z kapitálových investic ve výši 1,1 mld. dolarů, způsobená především snížením účetní hodnoty investic Intelu do společnosti Clearwire o 1 miliardu dolarů.


Intel v oznámení rovněž shrnul hlavní finanční ukazatele: 

  • Počet prodaných mikroprocesorů se proti 4. čtvrtletí snížil.
  • Výnosy zprodeje mikroprocesorů a čipsetů pro platformu Intel Atom činily 219 mil. dolarů, což představuje oproti předchozímu období snížení o 27 %.
  • Průměrná prodejní cena (ASP) všech mikroprocesorů se oproti předchozímu období vzásadě nezměnila.
  • Hrubá marže dosáhla hodnoty 45,6 %, je tedy nižší než 53,1 % ve 4. čtvrtletí. Pokles byl způsoben především vyššími náklady na nevyužité výrobní kapacity a na náběh provozu.
  • Zásoby se vprvním čtvrtletí snížily přibližně o 700 mil. dolarů.
  • Výdaje činily 2,5 mld. USD, což odpovídá hodnotě, kterou společnost Intel očekávala.
  • Náklady na restrukturalizaci a znehodnocení aktiv dosáhly 74 mil. dolarů, což je méně než očekávaných 160 mil. dolarů.
  • Čistá ztráta z kapitálových investic, úroků a dalších položek činila 18 mil. dolarů. Byla tedy nižší než očekávaná ztráta 130 mil. dolarů, a to zejména díky posílení poptávky po některých dluhových instrumentech na konci prvního čtvrtletí.
  • Efektivní daňová sazba činila 1 %, a je tedy nižší než odhadovaných 27 %. Přispělo ktomu především vyrovnání různých nesrovnalostí sfederálními i státními daňovými úřady zpředchozích let arovněž vyšší zisková marže vzemích snižším zdaněním.

V dlouhodobějších předpovědích přesto zůstává Intel spíše opatrný.Vzhledem k tomu, že ekonomická situace je i nadále nejistá, a nelze tedy předvídat budoucí vývoj, se společnost Intel rozhodla nezveřejnit prozatím odhadovaný obrat. Pro interní účely plánuje společnost aktuálně obrat přibližně ve stejné výši jako v prvním čtvrtletí."

Důležitou zprávou jak pro druhé čtvrtletí, tak pro zbytek roku 2009, je plánované zachování investic do výzkumu a vývoje (plus případných fúzí a akvizic) na úrovni předchozích období.

Pokud vás zajímají další informace o finančních výsledcích společnosti, můžete je nalézt zde.

 Komentáře