Intel a VMware přinášejí virtualizaci do notebooků a desktopů

Minulý týden proběhla v Cannes konference VMworld Europe, na které nechyběli ani zástupci IDG. Intel zde ohlásil dohodu podobnou té, kterou nedávno učinil s Citrixem. Na čem je založena jejich spolupráce a co ještě zaznělo na evropském VMworldu?PC s hardwarovým vybavením pro vzdálenou správu poznáte podle loga vProIntel a VMware v Cannes oznámili společný vývoj klientského hypervizoru VMware Client Virtualization Platform (CVP) pracujícího na technologii pro vzdálenou správu Intel vPro.

CPV bude součástí řady pro virtualizaci desktopů VMware View, která počítá s přenesením virtualizace na úroveň uživatelova hardware. Intel umožní kombinaci technologie se svými Core2 Duo procesory i s mobilní platformou Centrino 2 a řídicím systémem vzdálené správy.

VMware CVP dovolí správcům sítí ovládat počítač i ve chvíli, kdy je vypnutý, má poruchu disku nebo jeho operační systém nelze spustit. Koncovým uživatelům zase dá možnost pracovat na virtualizovaných počítačích i ve chvíli, kdy IT správci provádějí vzdálenou správu.

Tento typ virtualizace například umožňuje zaměstnancům používat jeden notebook pro pracovní i osobní účely. Zatímco uživatel pracuje s osobními daty v jednom virtuálním prostředí, IT oddělení monitoruje a kontroluje PC prostřednictvím virtuálního prostředí určeného pro pracovní účely.

Řešení by mělo podle výrobců firmám snížit provozní náklady na správu osobních počítačů a zvýšit produktivitu práce zaměstnanců. Vám prodejcům s přidanou hodnotou zase přináší nové možnosti pro poskytování IT jako služby.

V lednu oznámil Intel podobné partnerství s Citrixem.  Firmy vyvíjejí klientský hypervizor, který pracuje s řídícími a bezpečnostními komponenty technologie vPro. Snahu zabudovat virtualizační schopnosti přímo do BIOSu oznámila nedávno také Phoenix Technologies.

VMware zatím neuvedl, kdy bude jeho klientský hypervisor pro PC dostupný, ani v jakých cenových hladinách se bude pohybovat. Citrix oznámil, že by chtěl své řešení virtualizce na úrovni klientů nabídnout výrobcům PC již letos.

Co ještě se dělo na VMworld Europe 2009?

  • Prezident a generální ředitel společnosti VMware Paul Maritz představil koncept virtuálního privátního cloudu, který firmám umožní využívání výpočetního výkonu vnitřních i vnějších zdrojů.
  • CEO VMwaru dále prezentoval vizi přenést virtualizaci do široké řady produktů včetně smartphonů.
  • Proběhlo 140 diskusních fór a 13 praktických ukázek technologií včetně popisů řešení, demonstrací produktů a setkání s partnery, vývojáři, odbornými médii a analytiky.
  • Své zkušenosti s virtualizací prezentovala řada zákazníků, mezi jinými také Ducati, CB Richard Ellis a T-Systems.
  • V pavilonu VMware vCloud diskutovali s návštěvníky klíčoví hráči na poli vývoje a úspěšné implementace cloud computingu z celé Evropy.
  • Na burze řešení „The Solutions Exchange" představilo nové produkty a technologické inovace v oblasti virtualizace více než sto vystavovatelů včetně platinmových sponzorů konference - společností CA, Dell, EMC, Fujitsu Siemens Computers, HP, IBM, Intel, NetApp a Symantec.

Záznamy z klíčových vystoupení z konference si můžete prohlédnout zde. Pro zhlédnutí většiny z nich budete potřebovat registraci.

Více o technologii vPro se dozvíte tady.

Krátkou reportáž z VMworldu si můžete přečíst i na webu CIO Business World.Komentáře