IDC: předpověď výdajů na informační technologie pro rok 2010

Odhady výdajů na informační technologie zveřejnila ve své zprávě analytická skupina IDC. Který segment si ukousne největší kus koláče pro letošní rok?Nejmenší část výdajů na informační technologie předpokládá IDC u krabicového softwaru. Z letošního koláče získá podíl 21,3 %. Na harware letos padne 38,1 % z celkových výdajů na IT. Největší náklady IDC předpokládá v segmentu služeb a to 40,6 % z celkové hodnoty 1 494,3 miliard dolarů.

Ačkoli služby mají v koláči největší podíl, jejich růst je ze všech tří segmentů předpokládaný jako nejmenší a trh služeb si v letošním roce polepší o 2,7 %. O něco lépe si povedou zbylé dva segmenty, hardware a software. Polepší si shodně o 3,6 %. V číslech se určitě projevila ekonomická recese, je však dobrým znamením, že všechny tři segmenty podle IDC v letošním roce porostou.

Odhady pro Českou republiku IDC nezveřejnila, nicméně z dat za rok 2008, které má ChannelWorld k dispozici, vyplývá, že u nás bylo za hardware, software a IT služby utraceno celkově 5,69 miliard dolarů. Po loňském poklesu IT trhu a při současných predikcích vývoje ekonomiky lze tedy předpokládat, že se v letošním roce dostaneme na podobnou úroveň.

Nejmenší část výdajů na informační technologie předpokládá IDC u koupě krabicového softwaru. Z letošního koláče získá podíl pouze 21,3 %

Svou předpověď pro rok 2010 zveřejnil i Gartner a také podle jeho zprávy výdaje na IT porostou. K přečtení doporučujeme i výzkum Gartnera, z něhož vyplývá, že letošní firemní rozpočty na IT se vrátí na hladinu z roku 2005.Komentáře