IDC: Kdo utrácí za IT ve střední Evropě

Jak se podílí trh malých a středních podniků na celkových výdajích za IT? Které vertikály utrácely v loňském roce nejvíce? A jaký je výhled do příštích let?Analytická společnost IDC zveřejnila výsledky měření výdajů za IT malých a středních podniků (SMB) v regionu střední Evropy (CEE). Oblast CEE zahrnuje v tomto výzkumu kromě Česka a Slovenska také Polsko, Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovinsko. V regionu měl SMB trh na svých bedrech více než 58,5 % celkových výdajů za IT. Analytici očekávají, že se tento podíl do roku 2012 zvýší na 60 %.

Vertikála tdopravy, komunikací a veřejných služeb překonala v útratách SMB odvětví zpracovatelského průmyslu, které vedlo ve výdajích za IT v roce 2007. IDC předpokládá, že se tento trend udrží až do konce sledovaného období, tedy do roku 2012. Zpracovatelský průmysl zůstane na druhém místě.

Přechod k tržním ekonomikám vedl v zemích CEE k velkému nárůstu celkového počtu malých a středních podniků. V dalších pěti letech se tyto podniky posunou od současného soustředění na kvalitu a zákazníkovu spokojenost k většímu důrazu na produktovou inovaci, tvrdí analytici. Stejně jako v západní Evropě a Severní Americe to povede k větší závislosti a nárůstu výdajů na IT.Komentáře