Forrester: Globální výdaje na IT klesnou

Celosvětový objem nákupů technologických produktů se v letošním roce sníží o 3 %, tvrdí Forrester Research. Jaké jsou podle analytiků vyhlídky pro nejbližší období?Forrester očekává, že dolar částečně oslabíSpotřební výdaje na IT produkty v celosvětovém měřítku klesnou v roce 2009 o 3 % na 1,66 biliónů amerických dolarů. Následně se ale v roce 2010 odrazí a porostou o 9 %. Tyto závěry přinesla studie společnosti Forrester Research vydaná v úterý.

V roce 2008 jsme mohli být svědky 8% růstu výdajů na IT, uvádějí analytici. Ekonomická recese ve Spojených státech amerických a dalších státech světa je hlavní příčinou poklesu v roce 2009. Za další aspekt je považován silnější dolar.

Pokud budeme spotřebu měřit v eurech, bude celosvětová spotřeba IT produktů v roce 2009 „růst rychlostí 6 %, ale v roce 2010 sklouzne na 3 %, neboť euro začne vůči dolaru posilovat," píše se ve zprávě.

Forrester poznamenal, že „ideálním měřítkem pro globální růst IT trhu by bylo použití koše místních měn s váhou podle toho, jaké má území podíl na celosvětových útratách na IT trhu." V tomto případě by letošní výdaje na IT rostly 3% tempem a za rok se hodnota růstu zvýší na 6 %.

Některá technologická odvětví si budou vést lépe než jiná. Výdaje za software zůstanou za tento rok stejné, tedy 388 miliard dolarů, zatímco komunikační zařízení, IT služby a počítačový hardware zaznamenají podle Forrester pokles.

Technologie virtualizace serverů snižuje potřebu fyzických serverů, říká Andrew Bartels, analytik Forrester Research. Společnosti také možná budou vyčkávat s modernizací svých PC a laptopů, nebo budou možná dokonce více spoléhat na smartphony. K tomu dodává: „Lidé na pozicích jako CIO možná začnou říkat: „Naši hoši z obchodního oddělení zvládnou vše, co potřebují, s pouhou BlackBerry."

Na druhé straně, specifická zařízení tohoto průmyslu, jako produkt nové generace - systémy RFID (Radio Frequency Identification neboli identifikace na rádiové frekvenci) se mohou těšit růstu, dodává Bartels.

Forrester připomíná, že závěry jsou založeny na předpokladech, že recese poleví v půlce letošního roku a dolar částečně oslabí.

Bartles jmenoval faktory jako například nižší ceny energie, uvolnění úvěrů a možnost pozitivních efektů stimulačního balíčku Obamovy administrativy a označil je za důvody věřit, že se ekonomika dá do pořádku spíše dříve než později. „Rozvíjejícím se ekonomikám může zotavování zabrat o něco více času," dodal.Komentáře