STEM/MARK: Každý pátý Čech může na internet přes mobil, každý patnáctý přes TV

Podle průzkumu agentury STEM/MARK alespoň jednou denně s internetem pracuje 94 % obyvatel České republiky. Každý patnáctý Čech pak prý může využívat internet na televizní obrazovce.

STEM/MARK: Každý pátý Čech může na internet přes mobil, každý patnáctý přes TVMinimálně jednou denně se k internetu připojí 94 % obyvatel České republiky. Alespoň to vyplývá z průzkumu, který si u agentury STEM/MARK nechala zpracovat společnost Microsoft.

 „Překvapilo nás, jak vysokého využití dokázal internet v České republice dosáhnout.“ uvedla k výsledkům průzkumu ve zprávě pro média Michala Králová, z české pobočky Microsoftu, kde má na starost službu Xbox Live pro herní konzoli Xbox 360.

STEM/MARK uvádí, že sběr dat proběhl na reprezentativním vzorku české populace (491 lidí), ovšem prostřednictvím internetového formuláře. Podle Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR) česká internetová populace v roce 2012 čítala 6,2 milionů lidí starších deseti let.

Na internet nejčastěji z domova a přes stolní PC

V průzkumu drtivá většina respondentů (91 %) uvedla, že se k onternetu nejčastěji připojuje z domova. Internetovou kavárnu za místo nejčastějšího přístupu k internetu označilo pouhé 1 % respondentů.

Z odpovědí respondentů vzešlo, že tři čtvrtiny z nich se k internetu připojují opakovaně během jednoho dne resp. opakovaně s internetem pracují.  

Stolní počítač k přístupu k internetu využívá 61 % dotázaných. Přenosný počítač pak 58 % respondentů.  Pětina dotázaných uvedla, že má možnost se k internetu připojit také prostřednictvím mobilního telefonu.

Internet proniká na televizní obrazovky

Každý patnáctý Čech má možnost přístupu na internet prostřednictvím televize, ať už napřímo nebo prostřednictvím herní konzole. Hlavní výhodou je velká obrazovka, která ve srovnání s běžnými monitory uživatelům přináší pohodlnější používání prohlížeče,“ uvedla Michala Králová z Microsoftu ve zprávě pro média.

Podle průzkumu STEM/MARK až tři čtvrtiny lidí v České republice alespoň někdy při sledování televize zároveň surfují po internetu. Microsoft se domnívá, že by prolínání obsahu mohlo pomoci tabletům.

O ty je sice podle všech dostupných ukazatelů velký zájem, ale podle průzkumu agentury STEM/MARK je ke sledování aktuálního dění nebo přístupu k e-mailu vyžívají necelá tři procenta české populace. 

Zdroj: Microsoft, ChannelWorld
Úvodní foto: © Beboy - Fotolia.com

Komentáře