Pokrytí 3G sítěmi se v Česku letos výrazně zvětšilo

3G síť operátora T-Mobile pokrývá 80 % české populace, podobně je na tom i konkurence. Boom prožívá datová technologie HSPA+, jejíž podporu v kompatibilních zařízeních lze využít jako prodejní argument.

Pokrytí 3G sítěmi se v Česku letos výrazně zvětšiloPokrytí 3G sítěmi se v Česku letos výrazně zvětšiloMobilní operátoři O2, T-Mobile i Vodafone letos výrazně rozšířili pokrytí svých sítí třetí generace na bázi technologie UMTS. Podle nejčerstvějších dat T-Mobile pokrývá 3G sítí 80 % populace. Konkurenční Teléfonica O2 hlásí pokrytí 71 % populace.

Vodafone v prosinci zveřejnil informace o dvoutřetinovém pokrytí (66 % populace). Hranici 50 % pokryté populace překročil letos v létě.

Je třeba zdůraznit, že operátoři udávají pokrytí populace, nikoliv pokrytí území České republiky, které je výrazně menší.

T-Mobile a Vodafone sázejí na datovou technologii HSPA+, která dosahuje současného teoretického maxima a rychlosti stahování zhruba 21 Mbit/s. Oba operátoři chtějí tuto rychlost v příštím roce až zdvojnásobit a aktuálně provádějí testy. O2 se zatím do těchto rychlostních závodů nezapojuje.

Rozmach technologie HSPA+ v 3G sítích dvou velkých operátorů by měl zvýšit zájem o kompatibilní mobilní zařízení, která dovedou využít maximální nabízenou rychlost v mobilní síti.

Zákazníkům lze zdůrazňovat podporu HSPA+ jako klíčovou výhodu kompatibilních zařízení. Vodafone například svým klientům radí pořídit tablet Samsung Galaxy Tab 10.1 nebo Samsung Galaxy S2.

Zdroj: T-Mobile, O2, Vodafone
Úvodní foto: © Ilya Postnikov - Fotolia.com

Komentáře