MasterCard Mobile: Nová platební metoda na českém trhu

Aplikace MasterCard Mobile pro iPhone a Android umožňuje po propojení s platební kartou platby mj. v e-shopech. Kteří obchodníci mohou novou platební metodu nabídnout zákazníkům a jaké má výhody?

MasterCard Mobile: Nová platební metoda na českém trhuSpolečnost MasterCard Europe uvedla na český trh novou platební aplikaci MasterCard Mobile pro iPhone a chytré mobily se systémem Android, která umožňuje po propojení s platební kartou provádět například platby v e-shopech.

Na přípravě aplikace se podílely společnosti Wincor-Nixdorf a Global Payments Europe. Na projektu se podílí také Československá obchodní banka (ČSOB) akvírováním transakcí.

S aplikací lze používat debetní i kreditní karty nejen společnosti MasterCard, ale i dalších karetních společností jako je třeba Visa. Nezáleží přitom, které banky je uživatel klientem.

Stačí nahrát údaje z platební karty do mobilní aplikace. Při platbě pak není potřeba nikde uvádět žádné údaje a platba se potvrzuje zvoleným heslem přímo na displeji mobilního telefonu,“ uvedl Richard Walitza, ředitel rozvoje mobilních plateb a inovací ve společnosti MasterCard Europe pro ČR a SR.

Prozatím lze aplikaci využít pro platbu zhruba u 2 000 internetových obchodníků, kteří využívají platební bránu GP WebPay od ČSOB. Dále MasterCard Mobile umožňuje také platby přímo v jiných mobilních aplikacích, tzv. dárcovské platby (obdoba DMS) a časem má posloužit i k platbě v kamenných obchodech a provozovnách bez nutnosti měnit tam platební terminály. 

Samotnou aplikaci MasterCard Mobile lze od pondělí 28. 1. zdarma stahovat z Apple AppStore (pro iPhone) nebo z Google Play (pro Android). Ještě letos by měla být vydána také verze pro Windows Phone.

Platba v e-shopech díky QR kódům

Zákazník si v e-shopu zvolí platbu kartou. Po přesměrování na platební bránu si namísto dosud tradiční platby se zadáváním čísla karty, data expirace a kontrolního kódu vybere platbu prostřednictvím aplikace MasterCard Mobile.

Následně je vygenerován QR kód, který stačí v aplikaci MasterCard Mobile zachytit prostřednictvím fotoaparátu integrovaného do mobilu. Pak je nutné zadat v mobilu šestimístný PIN a platbu tak autorizovat. Mobil však musí mít přístup k internetu, nicméně je jedno, jestli přes Wi-Fi nebo síť mobilního operátora.

Bezpečnější než běžná platba kartou, tvrdí tvůrci

Lidé se díky MasterCard Mobile vyhnou zadávání údajů z karty do počítače a zcela tak odpadají dohady o bezpečnosti zadávání čísla karty,“ uvedl ve zprávě pro média Richard Walitza. Potenciálním slabým místem nemá být ani mobil, v němž je aplikace nainstalována.

Údaje o platebních kartách nejsou uloženy ani v telefonu, ani se žádnou cestou nedostanou k obchodníkovi. Veškeré údaje o platebních kartách jsou bezpečně uloženy na serveru,“ doplnil Michal Prázný, technologický ředitel společnosti Wincor-Nixdorf, která se na přípravách aplikace podílela.

A co riziko podvržených QR kódů? Za každým vydaným QR kódem, který aplikace MasterCard Mobile akceptuje, stojí konkrétní subjekt registrovaný u akvírující banky. Vždy by tedy mělo být možné dohledat, komu platba ve skutečnosti putovala.

Dostupnost nové platební metody pro obchodníky

Aktuálně je k dispozici hotové řešení pro internetové obchodníky, které zajišťuje ČSOB. Pro ty obchodníky, kteří využívající služeb platební brány GP WebPay od ČSOB, jsou náklady na zavedení podpory MasterCard Mobile nulové.

ČSOB umožní využití MasterCard Mobile i ostatním prodejcům. Cena však závisí na tom, jestli ČSOB dodá pouze přístupové rozhraní nebo bude vytvářet kompletní řešení.

Podporu plateb prostřednictvím MasterCard Mobile mohou obchodníci integrovat i do vlastních mobilních aplikací.

S uvedením aplikace MasterCard Mobile byl zároveň spuštěn informační web www.mastercardmobile.cz, kde jsou k dispozici další informace včetně videa demonstrujícího využívání aplikace v chytrém mobilu. 

Zdroj: MasterCard Europe
Úvodní foto: MasterCard

Komentáře