Do mobilů s Windows Phone 8 míří aktualizace a nové funkce

I čeští uživatelé chytrých mobilů se Windows Phone 8 značek HTC a Samsung mohou očekávat zpřístupnění menší aktualizace systému, která však řeší některé zásadní problémy a přináší nové funkce. Mobily Nokia získají později více funkcí.

Do mobilů s Windows Phone 8 míří aktualizace a nové funkceMicrosoft začal šířit minoritní aktualizaci Windows Phone 8 pro chytré mobily značky HTC a Samsung, která se postupně zpřístupňuje i českým uživatelům. Uživatelé Windows Phone 8, kteří mají mobil značky Nokia, si na aktualizaci ještě několik týdnů počkají.

Novinky pro HTC a Samsung

Nyní distribuovaná aktualizace nese označení General Distribution Release 2 (GDR 2). Vedle oprav chyb včetně hojně medializovaného zamrzávání mobilů při přehrávání hudby či videa nabídne i některé nové funkce. Zejména:

  • Data Sense – nástroj primárně určený pro kontrolu nad přenášeným objemem dat jak v rámci mobilní sítě, tak přes Wi-Fi. Umí také identifikovat datově nejnáročnější aplikace, sledovat čerpání volných minut na volání a odeslaných textových zpráv.
  • FM rádio – aktualizace umožní využívat FM rádio hardwarově integrované do mobilů, leč dosud neaktivní a bez softwarové dostupnosti.
  • Synchronizace – nově budou pro synchronizaci kalendáře a kontaktů podporovány otevřené formáty CalDAV a CardDAV. Je to přímá reakce na to, že Google svým novým nefiremním uživatelům přestal nabízet synchronizaci přes technologie ActiveSync, jejíž užití si musí licencovat právě u Microsoftu.

Aktualizovaná Windows Phone 8 přinášejí také vlastní funkci pro důkladnější čištění úložiště od pozapomenutých dočasných souborů, které u mobilů s malou kapacitou úložiště zvedaly vlnu kritiky.

Servisní úpravy čekají také integrovaný webový prohlížeč Internet Explorer a aplikaci služby Xbox Music, která ovšem nadále není dostupná pro české či slovenské zákazníky.

Mobily Nokia Lumia s WP8 čeká větší aktualizace

Pro mobily značky Nokia produktové řady Lumia s Windows Phone 8 se stále ještě chystá větší aktualizace s kódovým jménem Amber. Vedle novinek z aktualizace GDR2 nabídne ještě:

  • Možnost nastavit aplikaci Nokia Smart Cam jako výchozí pro fotoaparát.
  • Podporu zobrazování aktuálního času na jinak vypnutém displeji.
  • Volitelnou funkci pro aktivování mobilu poklepáním na displej.
  • Ztlumení vyzvánění při otočení mobilu displejem směrem dolů.

Aktualizace Amber pro mobily Nokia Lumia s Windows Phone 8 by měla být k dispozici během srpna 2013.

Microsoft pracuje na další minoritní aktualizaci GDR 3, která by ale mohla přinést více novinek.

Podle neoficiálních zpráv totiž Microsoft nechce zdržovat uvolnění již takřka hotových funkcí, se kterými původně počítal pro větší aktualizaci s kódovým názvem Blue.

Ta má přijít v roce 2014, ovšem jakékoliv další informace o ní jsou zatím na úrovni spekulací a nepotvrzených zpráv.

Zdroj: Microsoft, HTC, Samsung, Nokia, ChannelWorld

 
Úvodní foto: HTC

Komentáře