Video: Intel slaví 40. výročí mikroprocesoru 4004

Společnost Intel dnes oslaví 40. narozeniny vůbec prvního mikroprocesoru, který nesl typové označení Intel 4004 a na trhu se objevil 15. 11. 1971.

Video: Intel slaví 40. výročí mikroprocesoru 4004Za vznikem prvního mikroprocesoru stáli Federico Faggin, Ted Hoff a Stanley Mazor, inženýři společnosti Intel. Jejich mikroprocesor byl původně vyvinut jako účinnější součástka do kalkulaček.

Zatímco většina lidí mikroprocesor v životě neviděla, zařízení, která mikroprocesory používají, se stala prakticky nepostradatelnými. Mikroprocesory jsou skrytou inteligencí našeho moderního světa. Jsou to mozky uvnitř počítačů, telefonů, vozů, fotoaparátů, rádií, televizorů a mnoha dalších zařízeních běžného života.

Mikroprocesor se stal motorem digitální revoluce, která během uplynulých desetiletí změnila naši společnost, vnesla demokracii do přístupu k informacím a učinila svět spravedlivějším, říká Intel.

Jen čistý počet vynálezů, které budou dosaženy v následujících čtyřiceti letech, se vyrovná nebo dokonce překoná veškerou inovativní činnost, k níž došlo za předchozích deset tisíc let historie lidstva,” uvedl v tiskovém oznámení Justin Rattner, technologický ředitel společnosti Intel.


Zdroj: Intel


V samotném oboru osobních počítačů lze i nadále očekávat růst, což také zpřístupňuje osobní počítače. Zatímco v roce 2000 si bylo možné v západní Evropě koupit průměrný osobní počítač za 5,5 týdenních mezd, nyní to je již jedna týdenní mzda. V roce 2010 se každý den prodal téměř jeden milion osobních počítačů.

Zdroj: IntelKomentáře