Zástupci odvětví se dohodli na pravidlech pro satelitní 3D vysílání

Přední evropské vysílací společnosti a zástupci odvětví spotřební elektroniky se dohodli na specifikacích pro satelitní vysílání ve třetím rozměru. Seznamte se s nimi.Vysílání dvou různých obrázků zvlášť pro levé a pravé oko je nezbytné proto, aby divák vnímal obraz stereoskopicky, tedy ve 3DSatelitní přenosy ve 3D budou využívat buď zobrazovací formát side-by-side (pro rozlišení v kvalitě 1080i), nebo formát top-bottom (pro rozlišení 720p) s ohledem na kompatibilitu se stávajícími set top boxy pro vysílání v kvalitě HD (High Definition). Dvojice přenosových formátů „side-by-side“ a „top-bottom“ slouží pro satelitní vysílání ve 3D, přičemž dva obrázky jsou vždy uspořádány v jednom obrazovém rámci buď vodorovně, nebo svisle.

Vysílání dvou různých obrázků zvlášť pro levé a pravé oko je nezbytné proto, aby divák vnímal obraz stereoskopicky, tedy ve 3D. Nekódované služby 3D budou vysílány s využitím mechanizmů definovaných aktualizovanou normou DVB (Digital Video Broadcasting), která umožňuje automaticky přepínat zobrazení přijímaného signálu z 2D na 3D a naopak.

Iniciativu podnítila společnost SES Astra, součást satelitní společnosti SES, která na celém projektu spolupracuje. „Velice nás těší výsledky naší iniciativy, která je významným krokem v zavádění 3D televize v rámci celé Evropy,“ komentoval vznik dohody prezident a generální ředitel společnosti SES Astra Ferdinand Kayser.

Zdroj: SES AstraKomentáře