Smartphony s Androidem se dočkaly Firefoxu 4, ale bez Flashe

Uživatelé smartphonů s operačním systémem Android mají poprvé šanci vyzkoušet mobilní verzi prohlížeče Firefox. Jaká je odezva prvních uživatelů?Smartphony s Androidem se dočkaly Firefoxu 4, ale bez FlasheMozilla, nezisková organizace stojící za Firefoxem, tvrdí, že mobilní verze pro Android je třikrát rychlejší při načítání stránek a spouštění aplikací než výchozí prohlížeč od Googlu. Zvýšení rychlosti bylo dosaženo vylepšením JavaScript enginu.

Uživatelské prostředí je optimalizováno pro dotykové obrazovky a ovládací tlačítka se automaticky schovávají, pokud je uživatel nevyužívá. Prohlížeč je založen na stejném základě jako desktopová verze, která byla uvolněna před týdnem. Nabídne tedy i širší podporu HTML 5. Uživatelé tak mají k dispozici známé prohlížení v panelech, záložky a další rozšíření spolu s funkcí Firefox Sync pro sdílení některých dat napříč různými PC a nyní i telefony.

Chybějící Flash a rozporuplné zkušenosti

Mobilnímu Firefoxu však zatím chybí podpora Adobe Flash. Zájemci Firefox 4 pro Android mohou stáhnout na Android Marketu, někteří si zde na něj však již stěžovali.

Nevidím důvod používat FF místo defaultního prohlížeče. Pomalé, nekvalitní, nepodporuje flash, ještě je co dohánět, škoda,“ uvedl v uživatelských recenzích uživatel Vegetus (30. 3. 2011) a stížnosti doplňuje uživatel Tomáš (30. 3. 2011), „Nainstaloval jsem na nexus s. Podklad při posuvu kostičky - šachovnice. Hrůza. A pohyby sekane. Integ. prohlizec v Nexus s je mnohem mnohem lepší.

Firefox pro smartphony doplnil řadu prohlížečů pro OS Android, která zahrnuje Dolphin HD, Operu Mini, Skyfire a xScope.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře