Poptávka po Blu-ray stoupá, v Česku vyroste továrna

Prodeje filmů na Blu-ray nosičích rostou nejen celosvětově, ale také v České republice a Slovensku. Tohoto trendu chce využít GZ Digital Media, která v České republice postaví závod na výrobu Blu-ray disků. Do redakce zaslala také zajímavá data o tom, jak se nový formát prosazuje na trhu.Podle odhadů organizace Blu-ray Forum.cz, která sdružuje filmové distributory, producenty nosičů i výrobce přehrávačů, by se letos v České republice a na Slovensku mohlo prodat přes 90 tisíc jen filmových Blu-ray diskůPodle odhadů organizace Blu-ray Forum.cz, která sdružuje filmové distributory, producenty nosičů i výrobce přehrávačů, by se letos v České republice a na Slovensku mohlo prodat přes 90 tisíc jen filmových Blu-ray disků. Zájem přitom rychle stoupá. V prvním pololetí letošního roku si diváci a videopůjčovny v ČR a na Slovensku pořídili 25 538 filmů na Blu-ray v české jazykové verzi, vloni za stejné období jich bylo jen 8 538.

Poptávka po Blu-ray roste také celosvětově. Studie britské Futuresource Consulting odhaduje letošní prodeje Blu-ray filmů v USA na 80 milionů oproti loňským 24 milionům. V Evropě by se jich pak mohlo letos prodat kolem 9 milionů.

Blu-ray formát dovoluje ukládat nesrovnatelně větší objem dat oproti běžným DVD. Na DVD se vejde nejvýše 17 GB dat, standardní kapacita je ale spíš 8,5 GB. Oproti tomu Blu-ray běžně pojme až 50 GB.

Trendu se snaží využít i společnosti na českém trhu. GZ Digital Media, výrobce optických médií a vinylových desek, oznámila, že investuje do výroby přes čtvrt miliardy korun a vybuduje v Loděnicích u Berouna první závod na výrobu Blu-ray disků ve střední Evropě. Výroba bude podle společnosti zahájena nejpozději začátkem roku 2012. Kromě produkce Blu-ray nosičů dojde k rozšíření stávající kapacity pro výrobu DVD, tisku obalů a příbalových materiálů.Komentáře