Pět hardwarových trendů pro chytré telefony

Prodeje smartphonů by měly v letošním roce nadále růst. Výrobci nezaspali a chystají řadu vylepšení, která by měla přesvědčit uživatele k nákupu nových zařízení. Jaké hardwarové novinky by měly zákazníky přilákat?Pět hardwarových trendů pro chytré telefony

Trendy na trhu chytrých mobilních telefonů pro rok 2011 budou teprve odhaleny v rámci CES 2011 v Las Vegas, které začíná 6. 1. Avšak řada zařízení, o kterých se již na trhu šeptá, včetně PlayStation telefonu od Sony Ericssonu a LTE-ready smartphonů od HTC a Motoroly, již napovídají, jaké trendy můžeme očekávat.

Dvoujádrové procesory

Největší novinkou v procesorech pro mobilní telefony v roce 2010 byly CPU s 1GHz kmitočtem. Letos můžeme očekávat představení řady dvoujádrových procesorů. LG již v prosinci odhalilo Optimus 2X, smartphone s dvoujádrovým procesorem Tegra2 od nVidie. Vícejádrové procesory přinesou lepší grafický výkon, rychlejší surfování na webu a možnosti v hraní her. Kromě společnosti nVidia na dvoujádrovém procesoru pracuje také Qualcomm, Samsung a Texas Instruments.

3D displej

Úspěch 3D v kinech tuto technologii masově přenáší do spotřební elektroniky - televizí, herních konzolí, počítačů a brzy také smartphonů. Sharp již v Japonsku představil dva chytré mobily s OS Android, na kterých uživatelé mohou hrát hry a sledovat filmy ve 3D bez speciálních brýlí.

Podle zprávy od CCS Insights jsou však zatím spotřebitelé spíše nespokojeni s výsledky použití 3D. Je tedy otázkou, zda si tato technologie najde v mobilních zařízeních místo.

NFC (bezdrátová krátkodosahová technologie)

Near-Field Communications (bezdrátová technologie s krátkým dosahem, pozn. redakce) je již k dispozici nějakou dobu. Podporuje ji zatím však pouze Nexus S od Samsungu. Tuto technologii by měl mít integrovánu také Android 2.3 a lze tedy teprve očekávat její rozšíření. Využití by tato technologie mohla najít např. při placení mobilním telefonem.

Dual SIM

Broadcom v prosinci oznámil nový čip pro pro výrobce, kteří by chtěli vyrábět nízkonákladové smartphony umožňující využít dvě SIM karty. Tento krok by mohl přesvědčit spotřebitele k nákupu chytrého telefonu. Argumentem by při tom bylo ušetření nákladů při volání ze SIM karty s momentálně výhodnějším tarifem.

Video

Jedním z trendů roku 2010 byl záznam videa v rozlišení 720p. V průběhu roku se tato funkce stala populární například díky iPhone 4 nebo Samsungu Galaxy S. Vývoj bude pokračovat i v letošním roce a můžeme očekávat přechod k rozlišení 1080p. LG Optimus 2X přichází s video záznamem a přehráváním v HD, navíc je možné jej připojit přes HDMI k externímu monitoru.

Přesun k 1080p je spojen také se zaváděním dvoujádrových procesorů, které umožní zpracovávat náročnější datové toky.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře