Ohrozí Xbox Live české resellery?

Microsoft včera spustil v rámci své online služby Xbox Live možnost stahování starších her na herní konzoli X-box. Obavy resellerů z poklesu prodejů herních titulů tlumí výrobce nabídkou nových obchodních příležitostí. Xbox Live se chystá také do České republiky. Jaké příležitosti vás čekají?Uživatelé mohou prostřednictvím Xbox Live stahovat trial a demoverze her, patche k hrám a k systému konzole, filmy, seriály a jiný multimediální obsahMicrosoft včera spustil novou službu, která umožňuje stahování starších her na konzoli X-box z portálu Xbox Live. Hry je možné zakupovat prostřednictvím kreditní karty, což vzbudilo obavy resellerů v zemích, kde online portál Xbox Live funguje. Výrobce ovšem tvrdí, že služba partnerům naopak přinese nové příležitosti.

Xbox Live je online portál s řadou služeb dostupných přes internet pomocí herní konzole Xbox a Xbox 360. Uživatelé mohou jejím prostřednictvím stahovat trial a demoverze her, patche k hrám a k systému konzole, filmy, seriály a jiný multimediální obsah. Služba také umožňuje hrát hry online v multiplayerovém režimu. Celosvětově má Xbox Live přes 20 milionů členů. Čeští uživatele se zatím museli připojovat přes zahraniční účty, to by se ale mělo již brzy změnit.

„Služba Xbox Live není momentálně v České republice oficiálně podporovaná. Do budoucna oficiální podporu plánujeme, ale termín a rozsah nabízených služeb není v tuto chvíli možné komentovat, " uvedla na dotaz ChannelWorldu Markéta Kuklová, tisková mluvčí společnosti Microsoft Česká republika. Již dříve se spekulovalo, že by u nás mohl být Xbox Live spuštěn do konce roku 2009.

Hry z obchodu nebo online?

Také nová služba stahování her nefunguje po celém světě a nabídka titulů se v jednotlivých zemích liší. „Uvedení služby na stahování vybraných starších Xbox 360 her je zatím plánováno pouze na některých trzích EU a nemělo by díky svému konceptu významně ovlivnit prodeje tradičních resellerů. Nová služba by naopak měla přinést dodatečný příjem z prodeje Xbox Live Gold účtu a Microsoft bodů," komentovala možnost zavedení služby v České republice Markéta Kuklová.

V čem tedy spočívá příležitost pro resellery?

Přístup na Xbox Live má každý vlastník konzole zdarma prostřednictvím Silver účtu. Silver účet umožňuje stahování zmíněných dem, wallpaperů a dalšího obsahu. Pro multiplayer hraní je zapotřebí zakoupit Gold účet (zhruba 1500 Kč za rok), který dává vlastníkovi různé výhody (např. exkluzivní přídavný obsah do her, dema nových her v předstihu atd.).

Placený obsah na portálu Xbox Live je zase možné zakoupit prostřednictvím Microsoft bodů (platidlo na Xbox Live), které lze pořídit buď online platební kartou, nebo právě v prodejnách jako klasické kupóny či karty.

Podle nedávno zveřejněného výzkumu agentury Mediaresearch má v domácnosti nějaký typ herní konzole 21 % dětí ve věku 4-14 let, 16 % dětí v tomto věku hraje hry na konzolích minimálně několikrát měsíčně. Nejoblíbenější jsou přitom zejména Playstation, Nintendo a právě X-box. Oficiální čísla prodejů bohužel nejsou k dispozici.

 

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorldKomentáře