Nokia již nepoužívá ve značení svých mobilů písmena

Nokia, výrobce mobilních telefonů, upustila od označování svých produktů písmeny. Nyní používá pouze čísla. Jak budou nyní modely odlišeny?

Nokia již nepoužívá ve značení svých mobilů písmenaNokia 500: výrobce zavádí nové značení telefonůSpolečnost Nokia se rozhodla, že jednopísmenné značení v kombinaci s číslem nedrží krok s dobou.

Finský výrobce mobilů uvedl na svém blogu, že od nyní bude pro značení používat pouze čísla. Poslední model se tak jmenuje Nokia 500.

Původním písmenným značením Nokia rozlišovala, pro koho je telefon určen. Modely série E byly zaměřeny na firemní uživatele, série X pak zase na zábavu.

Většina telefonů má však dnes výkonný hardware a přizpůsobitelný software, takže záleží spíše na uživatelích, jak se zařídí. Písmeno v názvu značilo užití, často to však nesouhlasilo s tím, jak lidé skutečně tyto telefony používali, uvedla Nokia.

Pro uživatele bylo také podle výrobce obtížné srovna telefony se stejným číslem: například Nokia C7 vs. X7.

Jak funguje nové značení?

První číslice má nyní vyjadřovat nakolik je telefon „vyspělý“. Modely začínající 9 budou nejvyšší řadou a naopak verze začínající číslicí 1 budou podle Nokie nejdostupnějšími telefony. Výrobce tak razí jednoduchou logiku „čím vyšší je číslo, tím více získáte.“

Podle Roberty Cozzy, hlavní analytičky společnosti Gartner, by byl přesun k označování, které používají společnosti Samsung či HTC, vhodnější než značení čísly. HTC Sensation se spotřebitelům lépe pamatuje, uvedla. Význam značky je podle Roberty Cozzy na vysocekonkurečním trhu smartphonů dnes velmi důležitý.

Od rozhodnutí k přechodu z operačního systému Symbian na Windows Phone je to již druhá změna v používání značek. V březnu Nokia oznámila, že končí s Ovi a nahradí ji značkou Nokia.

Nová Nokia 500 by měla být na evropském trhu dostupná od třetího čtvrtletí za koncovou cenu 150 eur bez daně. Nový model má 3,2“ dotykový displej, 1GHz procesor a fotoaparát s rozlišením 5Mpx. Pohání jej OS Symbian Anna.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře