Mediaresearch: E-čtečky kupce mají, čekají však na nižší ceny

Nabídka elektronických knih se soustavně zvyšuje a zájem ze strany českých uživatelů o ně rozhodně je. Masové rozšíření čteček lze však očekávat až s jejich zlevněním.Podle průzkumu agentury Mediaresearch jsou lidé ochotni dát za e-čtečku jeden až tři tisíce korun. E-knihy očekávají čtenáři třikrát levnější než jejich papírové verze. Rozšíření čtecích zařízení naráží podle průzkumu mimo jiné na čtenářské zvyky. V budoucnu ho může komplikovat i nekompatibilita čtecích formátů a programů, problematika autorských práv či nedostupnost kvalitních e-knih.

Z výzkumu vyplynulo, že zhruba pětina respondentů (internetová populace 15+, vzorek 977 lidí) uvažuje o koupi čtečky v horizontu jednoho roku, dalších deset procent uvažuje spíše o tabletu.

Zájem o zařízení na čtení elektronických knih postupně roste především u technických nadšenců. Zároveň se zvyšuje informovanost veřejnosti o elektronickém inkoustu. Na postoj k těmto zařízením má pak velký vliv doporučení známých, kteří mají s elektronickým čtením vlastní zkušenosti.

Plán nákupu e-čtečka v dalším roce


Na základě výsledků výzkumu analytici agentury Mediaresearch očekávají případné masové rozšíření až se znatelným zlevněním těchto přístrojů. Výzkum internetové populace totiž prokazuje poměrně nízká cenová očekávání u elektronických knih a jejich čteček. Tištěná publikace v ceně 300 Kč by v elektronické formě měla stát maximálně sto korun. Za čtečku by pak lidé byli ochotni dát tak tisícovku, přinejlepším tři tisíce.

Akceptovatelná cena e-čtečky

Další rozšíření elektronických knih a čteček by mohla podle Mediaresearch komplikovat i nekompatibilita formátů a programů, jejichž pomocí se text převádí do čtečky konkrétního výrobce.

Problematika nespočívá ani tak v nekompatibilních formátech, nýbrž v nekompatibilních typech zabezpečení dokumentů tzv. DRM, které existují prakticky jen dva: Amazon DRM a Adobe DRM,“ doplnil na dotaz ChannelWorldu Martin Lipert, spolumajitel portálu s elektronickými knihami eReading.cz. „Amazon vykročil u svých čteček Kindle malým krůčkem k cestě standardních otevřených formátů, avšak svou pozici si stále drží díky proprietárnímu systému zabezpečení Amazon DRM,“ dodal.

Zdroj: Mediaresearch, ChannelWorldKomentáře