iSuppli: Trh spotřební elektroniky se v roce 2010 vzpamatoval

Prodej spotřební elektroniky se podle zprávy „Consumer Electronics Revenue Recovers in 2010“ od analytiků iSuppli letos vzpamatoval. Jaký můžeme očekávat další vývoj trhu?Až na výjimky si všechny segmenty meziročně polepšily, tahouny trhu jsou ovšem LCD televize a Blu-ray přehrávačeCelkový obrat OEM výrobců dosáhne v roce 2010 přibližně 340,4 miliard dolarů, což odpovídá růstu o 6,2 %  oproti roku 2009. Nárůst je pozitivní změnou vzhledem k původnímu poklesu 4,4 % v roce 2009. Trh poroste i během dalších čtyř let a v roce 2014 iSuppli předpokládá obrat na hranici 385 miliard dolarů.

Až na výjimky si všechny segmenty meziročně polepšily, tahouny trhu jsou ovšem LCD televize a Blu-ray přehrávače. Pro letošní rok předpokládá iSuppli prodej více jak 178 milionů LCD televizí a obrat v tomto segmentu se vyšplhá na 95 miliard dolarů. Blu-ray přehrávačů se letos prodá 16,4 milionu, což odpovídá meziročnímu růstu 82,2 % oproti roku 2009. Silný růstový trend analytici očekávají i pro další období a v roce 2014 by se tak podle předpokladů mělo prodat celkem 68,9 milionů Blu-ray přehrávačů, tedy téměř 8x více než v krizovém roce 2009.

Přenosné přehrávače klesnou na úkor telefonů

Neúspěšným segmentem jsou přenosné mediální přehrávače (PMP), u kterých se očekává pokles. Pro ně jsou totiž velmi silnou konkurencí mobilní telefony s multimediálními funkcemi a rok 2009 tak nejspíše zůstane pro PMP vrcholem.

Vyhlídky na vývoj trhu spotřební elektroniky ze strany iSuppli jsou optimistické, existují ale i faktory, které by mohly výsledky negativně ovlivnit. „Potenciálním problémem je velmi křehké vzpamatování ekonomiky, které by mohlo vést k tomu, že zákazníci své nákupy ještě přehodnotí,“ tvrdí Jordan Selburn, hlavní analytik iSuppli pro spotřebitelský segment.

Zdroj: iSuppliKomentáře