iSuppli: Trh spotřební elektroniky letos zpomalí svůj růst

Analytici společnosti iSuppli mění svou předpověď pro trh spotřební elektroniky. Výsledky z uplynulých čtvrtletí zatím neodpovídají původním odhadům. Jak vypadá nová předpověď?. Podle nového odhadu by měl segment LCD televizí v letošním roce dosáhnout obratu 104 miliard dolarů, místo původně odhadovaných 110 miliard dolarů. Těsně před dnem Díkůvzdání a Černým pátkem, který pro Američany znamená obrovské slevy na zboží a nákupní horečku, změnili analytici iSuppli svůj odhad pro globální trh spotřební elektroniky.

Původní předpověď hovořila o meziročním růstu obratu 6,4 %. Podle aktualizovaných údajů dosáhne trh spotřební elektroniky v letošním roce hodnoty „pouze“ 357,3 miliardy dolarů, což znamená růst o pouhých 1,5 %.

V porovnání s výsledky za rok 2010 trh výrazně zpomalil, neboť vloni činil meziroční růst 7,9 %. V příštích dvou letech trh ještě mírně poroste, nicméně v roce 2014 dojde k dalšímu zpomalení a pro rok 2015 očekává iSuppli minimální meziroční změnu prodejů. Celková hodnota trhu by v roce 2015 měla činit  400 miliard dolarů.

Ke snížení odhadů došlo podle iSuppli kvůli přetrvávající ekonomické nestabilitě, která má za následek pokles obratu napříč celým trhem spotřební elektroniky. Vánoční sezóna spolu s Černým pátkem už ztrátu za původními odhady nedohoní.

LCD televize tvoří téměř 30 % trhu spotřební elektroniky a protože analytici očekávají oslabení růstu tohoto segmentu, ovlivní to celý trh. Podle nového odhadu by měl segment LCD televizí v letošním roce dosáhnout obratu 104 miliard dolarů místo původně odhadovaných 110 miliard dolarů.

Výrazný pokles předpovídají analytici pro trh přenosných mediálních a mp3 přehrávačů, jejichž činnost zastávají ve stále větší míře tablety a chytré telefony.

O letošní vánoční sezóně se budou podle analytiků prodávat výborně LCD televize a Blue-ray přehrávače. Oba segmenty i přes oslabení růstu pravděpodobně překonají loňský obrat.


Odhad vývoje obratu na globálním trhu spotřební elektroniky do roku 2015

Odhad vývoje obratu na globálním trhu spotřební elektroniky do roku 2015


Zdroj: IHS iSuppliKomentáře