iSuppli: Trh notebooků i přes vliv tabletů poroste, ztratí netbooky

Přestože tablety silně ovlivňují trh přenosných počítačů, prodeje notebooků nadále porostou. Jaký bude vývoj prodeje přenosných počítačů v příštích letech?

iSuppli: Trh notebooků i přes vliv tabletů poroste, ztratí netbookyPodle výzkumu analytické skupiny iSuppli se vliv tabletů podepsal především na trhu netbookůPodle výzkumu analytické skupiny iSuppli se vliv tabletů podepsal především na trhu netbooků, notebokům se bude i nadále dařit. Analytici odhadují, že v roce 2015 dosáhnou prodeje noteboiků 324,9 milionu kusů, což znamená pozitivní změnu o 104,8 milionu, vůči 220,1 milionům odhadovaným pro letošní rok.

Notebooky dnes podle analytiků hrají klíčovou roli u koncových zákazníků i ve firmách. „Navzdory silné konkurenci mediálních tabletů se notebooky staly neodmyslitelnou součástí moderního života a koncoví zákazníci už jej nepovažují za luxusní zboží,“ říká Matthew Wilkins, hlavní analytik IHS.

V porovnání s mediálními tablety orientovanými na konzumaci obsahu je notebook platformou pro jeho tvorbu, od vývoje webových stránek, psaní dokumentů až k editaci fotek a videa.  Díky tomu zůstanou notebooky důležitým a rozvíjejícím se trhem, i když tržby porostou pomaleji než v minulosti,“ doplňuje Wilkins.

iSuppli odhaduje, že letos se prodá přibližně 60 milionů mediálních tabletů, což by znamenalo meziroční růst o 245,9 %. Trh se bude zvětšovat i v dalších letech a analytici tvrdí, že v roce 2015 dosáhnou mediální tablety 275,3 milionu prodaných jednotek. Díky silné značce a chytrému pozicování produktu je jedničkou v tomto segmentu Apple iPad.

Trh netbooků klesne o třetinu

Úspěch tabletů má nejvýraznější vliv na dříve horký segment netbooků. Po dvouciferném růstu prodeje netbooků mezi lety 2008 až 2010, spadne podle odhadů v letošním roce tato kategorie přenosných PC o 33,2 %, na 21,5 milionu prodaných kusů.

„Netbooky i mediální tablety nabízí díky snadné přenositelnosti a možnosti konzumace obsahu online i offline podobný uživatelský zážitek,“ doplňuje Wilkins.

Tablet PC čekají na Windows 8

Pozitivně ovlivní trh notebooků tzv. tablet PC, což jsou samostatné nebo hybridní tablety (např. jako odnímatelná součást notebooku) s plnohodnotným operačním systémem. Na rozdíl od velkého úspěchu mediálních tabletů se tablet PC zatím uplatnily  jako alternativa k notebooku ve firemním segmentu. Malý úspěch zaznamenaly také na vertikálním trhu zdravotnictví, logistiky a vzdělávání.

Vydání operačního systému Windows 8 během roku 2010 odstartuje podle analytiků průnik tablet PC do firemního i spotřebitelského segmentu. V roce 2013, tedy přibližně rok po vydání Windows 8, odhaduje iSuppli prodej přibližně 10 milionů tablet PC, pro rok 2015 pak 45,2 milionů kusů.

Zdroj: iSuppliKomentáře