iSuppli: Tablety a chytré telefony snižují poptávku po jednoúčelových zařízeních

Analytická společnost iSuppli zveřejnila průzkum, podle kterého upadá trh jednoúčelové spotřební elektroniky. Jaké jsou podrobnosti?

iSuppli: Tablety a chytré telefony snižují poptávku po jednoúčelových zařízeníchPodle výzkumu společnosti iSuppli roste prodej víceúčelových zařízení, kam spadají chytré telefony a tabletyPodle výzkumu společnosti iSuppli roste prodej víceúčelových zařízení, kam spadají chytré telefony a tablety. Tento trend má v dlouhém období za následek stagnaci prodeje jednoúčelových spotřebitelských zařízení, například MP3  a PMP (portable media player) přehrávačů, digitálních fotoaparátů a navigací.

V letech 2010 až 2015 předpokládá iSuppli meziroční míru růstu (CAGR) pro chytré telefony 28,5 % a pro tablety 72,1 %. Ve stejném období pak prodeje přenosných přehrávačů, digitálních fotoaparátů a navigací poklesnou či v lepším případě zůstanou na stejné úrovni.

„Trh MP3 přehrávačů nenávratně padá. Ne z důvodu, že se spotřebitelé se přestali zajímat o hudbu, ale například chytré telefony v sobě obsahují plnohodnotné audio přehrávače a řadu dalších funkcí,“ tvrdí Jordan Selburn, vedoucí analytiky iSuppli pro spotřebitelské trhy.

Podobně na trh působí tablety, které zastanou funkce jak přehrávače hudby a videa, tak čtečky elektronických knih, kalendáře, budíku a webového prohlížeče.

V loňském roce se prodalo 17,4 milionu tabletů. Podle odhadů iSuppli dosáhne prodej v roce 2015 celkem 262,1 milionů jednotek. Ještě lepší vyhlídky mají chytré telefony, těch se v témže roce prodá více jak 1 miliarda.

Analytici odhadují pro trh PMP/MP3 přehrávačů v letech 2010 až 2015 zápornou meziroční míru růstu -6,8 % a odhadují, že za rok 2015 se prodá 126,8 milionu jednotek (pokles ze 180,1 milionů v loňském roce).


Odhad vývoje prodejů spotřební elektroniky v letech 2010 až 2015 podle iSupply (v milionech jednotek)

dhad vývoje prodejů spotřební elektroniky v letech 2010 až 2015 podle iSupply (v milionech jednotek)


Zdroj: iSuppli
Úvodní foto: © James Thew - Fotolia.com.jpg

Komentáře