Greenpeace: nejzelenější výrobci a jejich produkty

Nevládní organizace pro ochranu a zachování životního prostředí Greenpeace, zveřejnila na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES žebříček produktů nejšetrnějších k životnímu prostředí. Využijte zelenou jako prodejní argument.Nejzelenějším se tak stal Asus, Acer, HP a Samsung a na opačné straně žebříčku se umístilo Wipro a DellV červnu 2010 Greenpeace vyzvalo 21 výrobců na předložení svých nejzelenějších produktů do již v pořadí třetího Green Electronics Survey. Ten zahrnuje sedm produktových kategorií: notebooky, desktopy, netbooky, smartphony, mobilní telefony, monitory a televizory. S účastí souhlasilo 18 z nich, zapojení odmítl například Apple.

Jednotlivé produkty byly posuzovány podle čtyř kritérií a následně bodově ohodnoceny na stupnici od 1 do 10. Mezi kritéria patřilo zkoumání množství nebezpečných látek ve výrobku jako je PVC, BFR, ftaláty a další. Měřila se také spotřeba zařízení a porovnávala s normou Energy Star. Mezi další kritéria patřilo množství recyklovaných plastů ve výrobku a body byly také přidělovány za inovaci a marketing.

Nejzelenější produktem se stal Asus VW-247H-HF, který získal 7,5 bodů z 10 možných. Druhým v pořadí a vítězem mobilních telefonů se stal Samsung S75550 s 7,03 body. Dále se umístil Sharp LC-52SE1 s 6,46 body jakožto zástupce zelených televizí. Ze smartphonů toto ocenění získal Sony Ericcson Aspen (6,21). Na páté příčce se umístil HP Compaq 6005 Pro Ultra-slim s 60,6 body jakožto vítěz desktopů následovaný notebookem Asus UL30A (5,59). Acer získal ocenění v segmentu netbooků se svým TM8172 (5,02). Nejméně šetrné jsou podle hodnocení Greenpeace produkty od Wipro a Dellu.

Dle slov organizátorů projektu je znát postupné snižování toxických látek v produktech. V dnešní době již žádný mobilní telefon neobsahuje PVC, přičemž v roce 2008 bylo 80 % produkce bez PVC. Pro produkty šetrnější k životnímu prostředí je nutné zcela upustit od toxických materiálů, začít využívat recyklované materiály, ale také nabídnout spotřebitelům možnost recyklace, protože elektronický odpad se stává čím dál větším problémem.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře