Gartner: Tržby za mobilní datové služby letos vzrostou o 22 %

Přenos mobilních dat podle Gartneru významně roste spolu s rostoucí dostupností mobilních datových sítí, popularitou smartphonů a multimediálních tabletů. Co dále způsobuje růst objemu přenesených dat a jaké požadavky mohou operátoři očekávat?

Gartner: Tržby za mobilní datové služby letos vzrostou o 22 %Gartner: Tržby za mobilní datové služby letos vzrostou o 22 %. Foto: © Flavijus Piliponis - Fotolia.comPodle analytiků společnosti Gartner bude v letošním roce na světě uskutečněno celkem 5,6 miliardy mobilních připojení, což je o 11 % více než loni. Tržby za mobilní datové služby vzrostou oproti loňskému roku o více než 22 % a dosáhnou celkové hodnoty 314,7 miliardy dolarů.

Tyto odhady analytiků vycházejí ze čtyř hlavních motorů mobilního datového provozu: růst počtu mobilních připojení, rostoucí dostupnosti vysokorychlostních mobilních sítí, smartphonů a datově náročného obsahu a aplikací.

Rychle rostoucí objem přenesených dat při pomaleji rostoucím příjmům zároveň operátorům způsobí rostoucí náklady na provoz sítě, uvedla Jessica Ekholm, hlavní analytička Gartneru.

S tím, jak poroste objem dat přenesený v průměru jedním uživatelem, porostou i jejich nároky na mobilní připojení. To, co je dnes považováno za luxusní datový tarif, se podle analytiků postupně stane „lepším standardem“, až se nakonec přesune do roviny zcela běžných požadavků.

Co Gartner radí operátorům?

Gartner očekává, že operátoři začnou nabízet více datových tarifů na míru jednotlivých uživatelů. Zároveň budou muset zlepšit parametry sítě, aby dosáhli vyšší rychlosti downloadu a uploadu, zlepšili tak vnímání kvality a oslovili širší základnu zákazníků.

K většímu rozšíření využití mobilního připojení by podle Gartneru přispělo zjednodušení a zprůhlednění účtování za přenesená data vč. roamingu. Analytici také operátorům radí, aby uživatelům poskytovali datové limity a rychlosti podle jejich aktuální potřeby.

Gartner také odhaduje, že 141 milionů uživatelů letos provede platbu přes mobil.

Zdroj: Gartner
Foto: © Flavijus Piliponis - Fotolia.com
Úvodní foto: © Flavijus Piliponis - Fotolia.com

Komentáře