DisplaySearch: TOP 10 změn v TFT LCD průmyslu za rok 2009

David Hsieh, viceprezident analytické společnosti DisplaySearch pro čínský trh, sepsal seznam 10 nejdůležitějších změn v průmyslu TFT LCD obrazovek za rok 2009. Které udalosti budou ovlivňovat váš obchod s plochými monitory a televizory?Žebříček uzavírají nové rychle rostoucí technologie jako Super-PVA od Samsungu, AMVA5 od AUO, E-IPS z dílny LG Display a UV2 pod značkou Sharp (obr: Samsung)Na první místo seznamu umístil Hsieh sloučení firem CMO, InnoLux a TPO. Druhou nejvýznamnější událostí se staly ceny LCD panelů, které zažily dvě období růstu i poklesu. V prvním čtvrtletí klesaly, poté přišly dvě čtvrtletí růstu, druhé a třetí. V posledním čtvrtletí ceny opět poklesly, nicméně ke konci roku již opět rostly.

První trojku významných události pro rok 2009 doplňuje úspěšný start LED technologie pro podsvícení obrazovek, která se rychle rozšířila napříč celým průmyslem. Čtvrtým bodem, jenž ovlivnil průmysl TFT LCD, se stalo oznámení některých výrobců, že hodlají vybudovat v Číně nové továrny pro výrobu 7. a 8. generace LCD panelů. Průmysl ovlivnil i fakt, že substrátů skla je nedostatek a jejich úbytek by mohl znamenat v současnosti pohromu. David Hsieh proto tento fakt zařadil na páté místo.

Na průmysl pro výrobu TFT LCD panelů mělo vliv i vydání nového operačního systému Windows 7 s dotykovým ovládáním a zvýšení zájmu o 3D filmy. To povzbudilo výrobce ve vývoji a výrobě dotykových a 3D panelů, a v žebříčku tak tento fakt zabírá šesté místo. Sedmou nejvýznamnější událostí se stala poptávka po LCD panelech, která byla překvapivě silnější než se očekávalo, a to zejména díky odběru panelů v Číně.

Osmé místo v žebříčku zabírá vertikální integrace, která prorazila i v tomto průmyslu, a to mezi výrobce panelů, televizí, komponent a materiálů pro výrobu. Výrobce Sharp se postaral o předposlední událost žebříčku, když posílil svou pozici na trhu a jako první otevřel továrnu v Japonsku na výrobu 10. generace LCD panelů. Žebříček uzavírají nové rychle nastupující technologie jako Super-PVA od Samsungu, AMVA5 od AUO, E-IPS  z dílny LG Display a UV2 pod značkou Sharp. Ty nabízí ještě lepší kontrastní poměr a rychlejší odezvy, než dosavadní standard.

V TFT LCD průmyslu se toho stalo za celý rok poměrně hodně. „Už mnoho let slýchávám, že lidé mluví o zralosti tohoto průmyslu, přesto se každý rok odehraje mnoho vzrušujících a napínavých změn,“ píše na blogu DisplaySearch Hsieh. Podle něj má možná tento průmysl ke zralosti ještě daleko. Přijdou další změny a nové technologie, a to velmi rychle. Hsieh situaci srovnává s představou LED diodového podsvícení pro LCD panely na začátku roku 2009. Málokdo věřil v tak rychlé prosazení této nové technologie a přesto jsou již produkty na pultech vašich obchodů.Komentáře