Digitimes Research: Dodávky čteček e-knih v roce 2012 vzrostou téměř o třetinu

Analytici odhadují, že čtečky e-knih nezískají v dalších měsících žádná významnější vylepšení, takže hlavním lákadlem podporujícím růst prodejů, zůstane cena.Digitimes Research: Dodávky čteček e-knih v roce 2012 vzrostou téměř o třetinu Foto: © fotum - Fotolia.comPodle James Wanga, senior analytika Digitimes Research, další snižování cen čteček e-knih společnosti Amazon znemožní další výrobcům, jako jsou Barnes & Noble a Kobo, držet krok a nabídnout konkurenceschopné produkty.

Proto také tvrdí, že pokud čtečky e-knih zaznamenají v příštím roce další cenový pokles, nebude to výsledek konkurence uvnitř tohoto trhu, ale spíše tlaku ze strany tabletů.

Trh tabletů bude také ovlivňovat rozhodování o rozsahu a načasování cenového snížení, poznamenal Wang.

Digitimes Research odhaduje, že v roce 2012 ceny tabletů s úhlopříčkou 10,1“ poklesnou v průměru na 299­–399 dolarů, u 7“ modelů očekává pokles cen na 199–249 dolarů.


 

Graf: Celkové dodávky čteček e-knih včetně podílu společnosti Amazon v letech 2008-2011 (tis. kusů)

Celkové dodávky čteček e-knih včetně podílu společnosti Amazon v letech 2008-2011 (tis. kusů)
Zdroj: Digitimes Research, listopad 2011

 


 

Bude muset Amazon ještě zlevnit?

Aby si Amazon udržel cenový rozdíl čtečky Kindle Fire od tabletů, měl by podle analytiků snížit její cenu na 149 dolarů. Pro Kindle by cena měla klesnout na 49 dolarů, aby si produkty neubíraly navzájem tržní podíl. Pokles ceny by také podle očekávání měl vyvolat konkurenční boj mezi hlavními dodavatelskými řetězci.

Dodávky čteček by měly dosáhnout 28,9 milionu kusů, což představuje 31,4% meziroční nárůst. Spojené státy budou stále hlavním trhem přispívajícím k růstu prodejů. Evropa má stále potenciál růstu, celkově je však evropský trh zatím malý a podílí se na celkových dodávkách menšinově.

Zdroj: Digitimes ResearchKomentáře